Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

A didaktika kézikönyve

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. Ismerje meg egy adott intézmény pedagógiai szemléletét, nevelési felfogását, pedagógiai jellegzetességeit, sajátosságait, az intézmény felépítését, szervezeti működését! Ajánlott lépések:
    1. Dokumentumelemzés: az iskola pedagógiai programjának megadott szempontok szerinti elemzése (nevelési célok, közösségformálás, az iskolai közösségek működésének feltárása).
    2. Megfigyelés: a hallgató a dokumentumelemzésből származó szempontok mentén követi az iskolai közösség működését, és rögzíti, dokumentálja a megfigyelt jelenségeket, tapasztalatokat (tanóra, iskolai közösségi programok, szabadidős tevékenységek).
    3. Interjú: a hallgató feladata, hogy egy interjú keretében ismerje meg az intézmény egészét közösségi szempontból, valamint betekintést nyerjen a pedagógusok intézményi szintű közösségszervező szerepébe, feladataiba, módszereibe. Feladat továbbá, hogy a hallgató reflektálja az interjúalany nézeteit a többi feladata során szerzett tapasztalat és a vonatkozó szakmai ismeretek alapján.
  2. Hasonlítson össze legalább két iskolai szervezetet működésük jellegzetességei alapján! Az iskolák fenntartói legyenek eltérőek (pl. állami, egyházi, magán). A feladat során legalább két forrást alkalmazzon (pl. dokumentumelemzés, megfigyelés, interjú)!
  3. Készítsen három pedagógusinterjút a szervezeten belüli tudásmegosztás, önképzés, továbbképzés gyakorlatáról, majd hasonlítsa össze őket! Az interjúalanyok legyenek eltérőek egymástól! Javasolt szempontok:
    1. intézménytípus (általános iskola, gimnázium, szakképzés),
    2. fenntartó (állami, egyházi, magán/alapítvány),
    3. szakképzettség (tanító, tanár, szakoktató),
    4. elhelyezkedés (nagyváros, város, falu),
    5. intézményméret (nagyiskola, közepes iskola, kisiskola),
    6. szülői hozzájárulás (nincs, alapítványba lehet fizetni, megszabott tandíj).
  4. Készítsen interjút iskolavezetőkkel arról, hogyan tudja a vezető, a szervezet támogatni:
    1. a pedagógusok szervezeten belüli és kívüli tanulását,
    2. a kezdő pedagógusokat,
    3. a tanuló szakmai közösségek működését,
    4. az arányos munkavégzést vagy a differenciát bérezést,
    5. a pedagógusok mentális egészségének megőrzését,
    6. mi támogatja, mi nehezíti az iskolaigazgatók helyzetét.
  5. Készítsen három interjút szülőkkel az iskolával való elégedettségükről:
    1. miért választották az adott intézményt?
    2. mit szeret benne a gyerekük, mit nem?
    3. milyen értékeket, szemléletet vall az iskola? Miből tudják? Miből érzik?
    4. mivel elégedettek szülőként, miért?
    5. min szeretnének változtatni, miért?

A didaktika kézikönyve

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 845 4

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról. A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-szucs-a-didaktika-kezikonyve//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave