Deutsch Nikolett

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai


A technológiai stratégia és a stratégiai menedzsment paradigmái

A stratégiai menedzsment előző fejezetben ismertetett paradigmái eltérő módon és mértékben ugyan, de foglalkoznak a technológia és a stratégia kapcsolatával, mind a technológiai változás vállalatra gyakorolt hatásai, mind pedig a vállalaton belüli technológiák stratégiaalkotásra gyakorolt hatásai kapcsán. A kontextus dinamikája tekintetében valamennyi elméleti irányzat nagy hangsúlyt helyez az iparági változások, az ágazatban jelentkező megbontó innovációk, a vevői igények változása, illetve a versenybeli interakciók előidézte változások vállalatokra, és a fenntartható versenyelőny megszerzésére és megtartására gyakorolt hatásaira. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy míg a stratégiai menedzsment és az azzal összefüggő tevékenységek fókuszában általában véve a vállalat üzleti és termékjellemzői állnak, addig a stratégiai technomenedzsment a hangsúlyt az üzleti aspektusok technológiai jellemzőkkel való kapcsolatára és azok transzformációjára helyezi. Az alábbiakban áttekintjük, hogyan gondolkodnak a stratégiai menedzsment egyes paradigmái a technológia és a technológiai stratégia szerepéről, és néhány folyamatmodellt kiemelve megnézzük, hogyan értelmezhető az egyes irányzatok gondolatmenetében a technológiai stratégia kialakításának menete.

A stratégiai technológiamenedzsment alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 887 4

A stratégiai technológiamenedzsment olyan, viszonylag rövid múltra visszatekintő interdiszciplináris témakör, amely a vele szoros kapcsolatban álló diszciplínákban – stratégiai menedzsment, innovációmenedzsment, projektmenedzsment, tudásmenedzsment, változásmenedzsment, IT-menedzsment – végbement fejlődésből is táplálkozva, illetve azokat támogatva jelent meg és vált egyre erősebb kutatási területté.

A stratégiai technológiamenedzsment magasabb szintre emeli az új technológiák megjelenési és kiaknázási folyamatainak vizsgálatát, valamint azzal foglalkozik, hogyan járulnak hozzá a technológiák a szervezetek eredményes és hatékony működéséhez. Azt hangsúlyozza, hogy a vállalatok versenyképességének forrásául technológiai erőforrásaik és képességeik, valamint azok fejlesztésére tett erőfeszítéseik szolgálhatnak.

A stratégiai technológiamenedzsment és így jelen szakkönyv fókuszában is az áll, hogyan integrálható a technológiai stratégia és annak menedzselése a vállalat stratégiai gondolkodásába, magas szintű tervezési és menedzsmentfolyamataiba.

Hivatkozás: https://mersz.hu/deutsch-a-strategiai-technologiamenedzsment-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave