Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Az érzéki valóság és a verbalitás viszonya: a képiség kérdései

Általánosan osztott nézet, hogy míg a társadalom empirikusan megragadható és tanulmányozható érzéki valóság, ezzel szemben a tudomány absztrakt logikai rendszer, amely csak leírja ezt az érzéki valóságot, maga azonban mentes az érzéki vonásoktól, túl a leírás érzékileg felfogható médiumától. A metaforafelfogások azonban kikezdik ezt az evidenciát. Vajon miképpen teszik ezt? Hogy fér össze a verbális jellegű tudomány a képiséggel és az érzékiséggel? A problémát a megismerő ember szempontjából úgy is megfogalmazhatjuk: mit jelent verbális módon (szövegben és beszédben) a lehető legpontosabban kifejezni azt, amit érzékelünk, vagyis látnunk, hallunk, tapintunk, szagolunk és ízlelünk? Vajon hiánytalanul összekapcsolható-e egymással a valamit látni (érzékelni) és valamit mondani attitűd? Vagy ahogyan Ricœur írja: „hozzákapcsolhatjuk-e egy adott szemantikai elmélethez az érzékelhető elemet is?”1 Ennek értelmezéséhez először a költői képalkotás és a valóság viszonyát vizsgáljuk meg, majd a probléma általános tudományos természetét.

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave