Szabó Márton

Társadalompoétika I.

Retorika


Jellemek életkor és státus szerint

Egy retorikai munkának, mondja Arisztotelész, fontos leírni, hogy „milyen jellemek vannak”. Az ábrázolási igény alapja az, hogy az ember nemcsak a szavaival hat másokra, hanem érzelmeivel és jellemével is, de a másik ember is egyszerre érző, morális és értelmező lény, akit saját természete is befolyásol abban, hogy miként reagál egy másik emberre, mit fogad el tőle vagy mit nem, miként képes vele együttműködni. A pátoszt vagy érzelmet pontosan ilyen megfontolásból és ilyen szempontból írta le Arisztotelész, s ez a helyzet a jellemek és a magatartás tekintetében is. Figyelemre méltó, ahogyan Arisztotelész a Retorikában konkretizálta a maga etikáját. A bemutató beszédfajta kapcsán azt vette számba, hogy az egyes erényfajtáknak milyen jelei vannak, miként tudjuk fellelni a különböző erényeket és bűnöket a többi ember magatartásában. A II. kötet 12–17. fejezeteiben pedig arra a kérdésre keresi a választ, hogy a különböző társadalmi csoportokat milyen magatartásmódok jellemeznek, tehát milyen jellemek fordulnak elő domináns módon egy-egy csoportban. Mai szóval élve, Arisztotelész „erkölcsszociológiai” leírást ad saját korának néhány meghatározó társadalmi csoportjáról. Teszi ezt azért, hogy a szónok előtt világos legyen; kikkel találkozott és kikhez beszél, mire számíthat, milyen magatartást várhat el tőle. Ugyanis „minden ember a jellemének megfelelő vagy a hozzá hasonló beszédet fogadja meg”.1

Társadalompoétika I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 968 0

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave