Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


A MID intézményesített oktatási formáinak kialakulása

Az 1.1. pontban bemutatott, lényegében elszigetelt kezdeményeket követően a 19. századra tehető a magyar mint idegen nyelv intézményes formáinak kibontakozása (Nádor, 2017). Nádor szerint ez a térnyerés két folyamatból táplálkozott. Az áttörést egyrészt a nyelvészet önálló diszciplínává válása hozta meg. A 19. század második felétől kezdődően, a történeti-összehasonlító módszer elterjedésével megnőtt az igény arra, hogy a vizsgálandó nyelvek körébe a nem indoeurópai magyart is bevonják. A másik pedig az az ismert tény, hogy a magyar 1844-ben hivatalos nyelv lett hazánkban, ami a reformkor (1825–1848) törekvéseinek sorába illeszkedő politikai esemény is volt. Az „átállás” természetesen lassan történt meg, a felsőoktatásban a professzorok sok helyütt még hosszú évekig latinul tartották az előadásokat. Ahogy Nádor fogalmaz: „Úgy tűnik, hogy a magyar nyelv 1844-es hivatalossá tételének a híre kevéssé jutott el a magyar tudós professzorokhoz, akik még a kiegyezést megelőző években is ragaszkodtak a latinhoz” (Nádor, 2014). A Műegyetemen ugyan nem latinul, de nem is magyarul, hanem német nyelven tartották az előadásokat az 1860/1861. tanévvel bezárólag. Az 1861/1862. tanévtől – a történeti tanrendek tanúsága szerint – magyar nyelven folyt az oktatás akkor, amikor Steindl Imre és Szily Kálmán tanársegédként működött az egyetemen. Ez a kétirányú folyamat erőteljesen befolyásolta, hogy a magyar mint idegen nyelv megjelent mind a hazai, mind a külföldi oktatási rendszerben.

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave