Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


A magyar nyelvhelyesség és stílus tanítása a Műegyetemen

Az 1937/1938. tanév II. félévében a Magyar királyi József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem osztályainak órarendjeiben azt látjuk, hogy az idegen nyelvek és az irodalmi tantárgyak oktatásán túl a Közgazdasági és kereskedelmi osztály órarendjében az I. évfolyamon a „Magyar nyelvhelyesség és stílus” előadás a felső kereskedelmi, illetve felső mezőgazdasági iskolát végzettek számára volt kötelező heti három órában, a középiskolát végzettek számára pedig heti két órában. Emellett „Magyar kereskedelmi levelezés” és „Idegen kereskedelmi nyelv” címmel is hirdettek előadásokat (lásd 2. sz. melléklet). Ez azt mutatja, hogy az idegen nyelvek oktatásán túl az egyetem vezetése oktatáspolitikai szempontból fontosnak tartotta magyar nyelvhelyességi, magyar stilisztikai kérdésekkel foglalkozó tantárgy beiktatását a tanrendbe. A „Magyar nyelvhelyesség és stílus” című tantárgy a Közgazdaságtudományi Kar és a Gazdasági Szaktanárképző Intézet hallgatói számára volt kötelező; a többi kar hallgatói számára választható előadás volt (Sturcz, 2004).

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave