Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


A számítógépek alkalmazása a nyelvoktatásban

A legnagyobb újdonság az 1990-es évek elején Magyarországon a számítógépek egyre szélesebb körű megjelenése volt, és a konferencia tudatosan reflektált a számítógép és a nyelvészet kapcsolatára. Ez nem előzmények nélküli a BME-n, mert Magyarországon a modern nyelvészet megjelenésének korai szakaszában a BME-n oktató nyelvtanárok rendszeres látogatói voltak az úgynevezett Számítástechnikai Központban szervezett szemináriumoknak. Kiefer így ír erről: „1962 őszén egy intenzív tanulási időszak kezdődött a Számítástechnikai Központban (a továbbiakban SzK). A matematikai nyelvészeti csoport egy szemináriumsorozatot szervezett. Az előadó vagy egy fontosnak ítélt publikációról, vagy saját kutatásáról számolt be. A beszámolót vita, illetve megbeszélés követte. Az SzK munkatársain kívül rendszeres résztvevője volt ezeknek a szemináriumoknak Hell György, Botos Imre, Sipőczi Győző (a Műszaki Egyetem nyelvtanárai), a Nyelvtudományi Intézetből pedig Elekfi László és Szépe György.” (Kiefer, 2019, 30–31)

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave