Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


A nyelvvizsgáztatás rendszerének kialakulása

Általánosságban elmondható, hogy az alkalmazott nyelvészeti konferenciák idegen nyelvi szempontból újdonságértékű témája a nyelvvizsgáztatás kérdése lett. Erdős József a BME oktatójaként a kezdetektől fogva aktívan részt vett a nyelvvizsgarendszer kialakításában. A BME mindig is élen járt az újítások tekintetében, és nem volt ez másképp a nyelvvizsgák vonatkozásában sem. 1989-ben az Egyetemi Tanács június 12-i ülésére szóló előterjesztés tartalmazta azt a beszámolót, amely „Az idegen nyelvi oktatás koncepciója és feladatai” című egyetemi tanácsi napirend határozatainak végrehajtásáról szólt. A Beszámoló egyik dokumentuma szerint Pusztai Ferenc miniszterhelyettes elvtárs 126.374/1989. iktatószámú levelében engedélyezte, hogy a BME középfokú nyelvvizsga megszerzését írja elő a diploma megszerzésének feltételeként az 1989/1990-es tanévben az I. évre beiratkozó hallgatók esetében, szabadon választott nyelvből. Egyúttal az előterjesztő, dr. Matuscsák Tamás azt is kérte, hogy a Művelődési Minisztérium adja meg a BME számára a nyelvi vizsgáztatás és a nyelvvizsga-bizonyítvány kiadásának jogát alap- és középfokú, általános és szakmai anyaggal bővített nyelvvizsgák esetében. A rendszerváltás után meginduló „nyelvvizsgaláz” tehát a BME-t is elérte. A Nyelvi Intézetben folyó nyelvoktatás presztízsét az is emelte, hogy az 1992. szeptember 1. után tett nyelvi szigorlat a Budapesti Műszaki Egyetem mérnöki, üzemmérnöki szakjain nyelvvizsgaértékkel bírt: a jeles vagy jó eredményű szigorlat középfokú, a közepes és elégséges érdemjegy alapfokú államilag elismert nyelvvizsgának felelt meg [URL28]. Ezt követően a nyelvvizsgáztatással kapcsolatos változásokkal összhangban a BME kifejlesztette saját nyelvvizsgarendszerét (BME Nyelvvizsga), és 2000 óta önálló vizsgahelyként működik.

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave