Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


Az ELTE Központi Magyar Nyelvi Lektorátusának szerepe

A kezdetben kis létszámú külföldi ösztöndíjasok száma az 1950-es években gyorsan emelkedett, és az 1952-ben létrehozott, csupán húsz fővel működő Koreai Előkészítő Iskola hamar kinőtte saját kereteit. Ezért vált szükségessé egy nagyobb hallgatói létszámokat is kezelni képes intézet megalapítása. Ez lett a Nemzetközi Előkészítő Intézet, a „NEI”, amelynek hallgatói az 1989–1990-ben bekövetkezett rendszerváltásig alapvetően a baráti szocialista országokból és az úgynevezett fejlődő országokból érkeztek (Giay & Nádor, 1998). A Magyarország iránti fokozódó érdeklődés kielégítése céljából az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 1952-ben megszervezték a Központi Magyar Nyelvi Lektorátust, „melynek feladata a magyarul nem tudó leendő egyetemisták intenzív magyar nyelvi felkészítése” volt (Szili, 2017). Az ELTE Központi Magyar Nyelvi Lektorátusa, mai nevén Magyar mint Idegen Nyelv Tanszék 2012-ben ünnepelte fennállásának hatvanadik évfordulóját. Szili Katalin a tanszék történetéről szóló írásában felidézte a tanszék létrehozásának előzményeit, megemlékezve a több, mint kétszáz évvel ezelőtti – az 1792. március 12-én kelt XVI. törvénycikk alapján létrehozott – „tanszék-kezdeményről”, amelynek első tanára Vályi András volt (Szili, 2017).

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave