Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


Bevezető

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen folyó magyar mint idegen nyelv (magyar műszaki szaknyelv) oktatása és kutatása kétségkívül abban a közel három évtizedben – az 1960-as évek végétől az 1990-es évek elejéig – élte „aranykorát”, amikor több száz fős külföldi hallgatóság körében folyt a magyar nyelv oktatása. A könyv első fejezetében a magyar mint idegen nyelv (MID) szakirodalmi háttérének feldolgozásával a MID szakmává válásának folyamatát mutatom be. A második fejezetben a BME humán műveltségközvetítő szerepével és az ehhez kapcsolódó tantárgyi struktúra bemutatásával foglalkozom. A harmadik fejezetben a magyaroktatást biztosító szervezeti keretek kialakulásának körülményeit dolgozom fel. A negyedik fejezetben a magyar mint idegen nyelv terminológiai kérdéseivel foglalkozom; ennek célja a születőfélben lévő új diszciplína körüli szakmai eszmecserék főbb csomópontjainak bemutatása. Az ötödik fejezet a BME Nyelvi Intézetének szakmai irányításával működő magyar műszaki szaknyelvi kutatási tevékenységekre fókuszál. A hatodik fejezetben a magyaroktatásban használt műszaki jegyzetek és az ezekhez kapcsolódó segédanyagok rövid ismertetésére vállalkozom. A hetedik és egyben záró fejezet az 1989/1990-es rendszerváltás következtében megváltozott politikai és társadalmi körülmények kikényszerítette változásokra adott intézményi válaszokat igyekszik számba venni. A konklúzió megfogalmazásával egyúttal további lehetséges kutatási irányokat igyekszem felvázolni.

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave