Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


Szőllősy terminológiai javaslata: a „szakmai anyanyelv”

1985-ben a magyarországi műszaki felsőoktatásban körülbelül harminc-negyven tanár foglalkozott a magyar mint idegen nyelv oktatásával, körülbelül háromszáz-négyszáz hallgató részvételével (az első két évfolyamon). A tanárok mintegy egynegyede végzett nyelvészeti és módszertani kutatásokat. A magyar mint idegen nyelv diszciplináris hovatartozásáról Szépe indította el a vitát (Szépe, 1981), amelynek következő állomása 1983-ban Debrecen volt, ahol az MTA Alkalmazott Nyelvészeti Munkabizottsága magyar mint idegen nyelv szekciójának alakuló ülésére került sor. Szőllősy itt is arra az álláspontra helyezkedett, hogy a magyar mint idegen nyelvről való gondolkodást hagyományosan áthatotta az anyanyelvi szemlélet, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy a magyar mint idegen nyelv vagy az anyanyelvi oktatás „fattyúhajtása” volt, vagy a másik nézet határozta meg, amely „a nyelvet anyanyelvükként beszélők közösségeként értelmezett nemzethez köti, de mindenképpen nyelv és kultúra összefüggését és elválaszthatatlanságát mondja ki” (Szőllősy-Sebestyén, 1985, 11).

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave