Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


Nyelvi szakkör

A fentiekben felsorolt tevékenységeken kívül a Magyar Nyelvi Csoport úgynevezett nyelvi szakkört is szervezett (Kigyóssy, 1985). A nyelvi szakkörben folyó tevékenységekről A Magyar Nyelvi Csoport részvétele a kollégiumok nevelő munkájában című dokumentumban olvashatunk részletesen. A nyelvi szakkör munkája szorosan kötődött a kollégiumi élethez, ahol a különböző karokon tanuló külföldi hallgatóknak lehetőségük volt egymás megismerésére. Ebbe a sorba tartoztak a beilleszkedési tanfolyamok is. A tanfolyamot a karok és a kollégiumok szervezték a tanévkezdés előtt. Elsődleges célja az elsőévesekkel való megismerkedés volt, és a tanfolyamon külön foglalkozásokat tartottak magyar nyelvből a korábbi ismeretek felfrissítése céljából. A kari felelősök igen aktívan részt vettek a hallgatók „szocializációs” folyamatában. Volt olyan kolléga, aki a tanfolyam lezárásaképpen kirándulást szervezett, és több alkalommal színházlátogatásra is elvitte a hallgatóit. A kollégiumok szintén aktívnak bizonyultak: ők szervezték a külföldi hallgatók számára a mai fül számára már „áthallásos” „Ki tud többet Magyarországról?” című vetélkedőt. A vetélkedő kérdéseit a Magyar Nyelvi Csoport állította össze, és a játékvezető is közülük került ki.

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave