Bocz Zsuzsanna

Szaknyelvoktatási műhelyek

Magyar mint idegen nyelv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen


A magyar mint idegen nyelv/hungarológia két fontos történeti pillére

Bél Mátyás munkája fontos mérföldkő a magyar mint idegen nyelv tanításában. Bár a korábbi évszázadokban is születtek magyar grammatikák Sylvester János, Dévai Bíró Mátyás vagy Szenci Molnár Albert tollából, Bél Mátyás magyar nyelvtana egészen más volt. Bél Mátyás németek számára készítette Magyar nyelvmester (Der ungarische Sprachmeister) című munkáját, amelynek újszerűsége abban állt, hogy nem volt más célja, csupán a magyar nyelv tanítása – ezért is tekinthető az első magyar nyelvtanító könyvnek. Ahogy Nádor fogalmaz: „Éder Zoltán (1983) az 1729-ben megjelent nyelvmestert jelöli meg a magyar mint idegen nyelv tanítás és a magyar nyelvkönyvírás kiindulópontjának, mivel ez a mű már nem akart többféle igénynek megfelelni, hanem kizárólag a nyelvünkkel ismerkedő nyelvtanulóknak szánta” (Nádor, 2019, 56).

Szaknyelvoktatási műhelyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 986 4

A könyv a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – a korábbi Budapesti Műszaki Egyetem (BME) – példáján keresztül mutatja be annak a magyar felsőoktatás egészén átívelő, nagyszabású magyartanítási projektnek a megvalósulását, amelynek révén a 20. század derekától kezdődően nagyszámú külföldi hallgatóság érkezett hazánkba, és szerzett felsőfokú oklevelet különböző magyarországi egyetemeken – és tette mindezt magyar nyelven. Ez csak úgy valósulhatott meg, hogy a hazai intézmények megszervezték külföldi hallgatóik magyar nyelvi oktatását annak érdekében, hogy azok képesek legyenek az előadásokon jegyzetek készítésére, vizsgák letételére és végső soron az adott szakma magyar nyelven történő elsajátítására. A BME a Nyelvi Intézet megalapításával, annak részeként létrehozta a Magyar Nyelvi Csoportot, amelynek feladata a külföldi hallgatók magyar műszaki szaknyelvi felkészítése volt. Miből tanítottak, mit és hogyan tanítottak a „korai” MID-tanárok a BME-n a külföldieknek? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a szerző, ugyanakkor kitér a születőfélben lévő alkalmazott nyelvészeti szakma MID-oktatási szempontjainak releváns körülményeire is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bocz-szaknyelvoktatasi-muhelyek-magyar-mint-idegen-nyelv-a-budapesti-muszaki-es-gazdasagtudomanyi-egyetemen//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave