G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


A mesterséges intelligencia kutatása napjainkban

Az 1970-es években egy olyan előrelépés jelent meg a mesterséges intelligencia működésében, amely máig meghatározza az alkalmazási területeit. A kezdeti problémamegoldó módszerek nem specifikus, a konkrét problématerületre specializált algoritmust használtak, hanem többféle probléma megoldása során is alkalmazható, általános módszert alkalmaztak. Ennélfogva ezen metódusok teljesítménye kicsi volt, ezért nevezték őket gyenge módszereknek (weak methods) is. A gyenge módszerek a problémák nagyobb vagy nehezebben megoldható példányaira már nem voltak felskálázhatók. Ennek alternatívájaként megjelentek a tudásalapú módszerek, amelyek a problémamegoldáshoz nagyszámú speciális rendeltetésű szabályt használnak fel, az adott problémakörre specifikus tudást véve alapul. Az első ilyen rendszerek az orvostudomány területén jöttek létre.1 Fontos eredményeket a tudásreprezentáció területén értek el, valamint a jövőbeli fejlesztések alapjául szolgált az itt alkalmazott szabályalapú megközelítés. Ezenkívül szintén fontos hozadéka volt ezeknek a megoldásoknak (különösen a MYCIN-rendszernek) a bizonyossági faktor hozzárendelése mesterséges intelligencia által megalkotott következtetésekhez, amely az orvosi ismeretek és diagnózis felállításának bizonytalanságát is tükrözte.

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave