G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


Az externáliákról általában

A jogalkotó általában azért szabályoz egy területet, mert az érintett szabályozási tárgy által okozott hatásokat kívánja az ellenőrzése alá vonni. Ezek a külső hatások (externáliák) lehetnek a társadalomra vagy az egyénekre nézve pozitívak és előnyösek, vagy pedig negatívak, hátrányosak, néha kifejezetten veszélyesek. Nicolas Petit tanulmányában1 a mesterséges intelligencia által okozott külső hatásokat jellegzetességeik alapján három csoportba osztja. Az első csoport a helyi hatások (diszkrét externáliák) csoportja. A helyi hatások jellegzetességei, hogy azok általában személyesek, véletlenszerűek, ritkák vagy elviselhetők. Személyesek, mert a hatásaik az egyének szintjén jelentkeznek; véletlenszerűek, mert bármely harmadik személyt azonos valószínűséggel érinthetnek; ritkák, vagyis kis gyakorisággal fordulnak elő, végül pedig elviselhetők, mert nem rontják le teljesen az életminőséget, illetve nem javítják azt radikális mértékben. Ilyen lehet például, ha az önjáró felszolgálórobot nekimegy az egyik asztalnak, és kárt tesz a berendezésben, vagy ha a csomagkézbesítő drón nekirepül egy épületnek, és abban okoz kárt. Pozitív helyi hatás lehet az, ha a csomagkézbesítő drón kamerája segítségével észrevesznek és megakadályoznak egy készülő bűntényt.

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave