G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


A helyi szintű externáliák szabályozási implikációi

Petit elmélete a várható hatások hármas csoportosításához kapcsolja a jogalkotói beavatkozás eszközeit is. A helyi hatások esetében a jogalkotónak az ex post problémamegoldásra hagyatkozást, a meglévő jogi infrastruktúra és a bíróságok szintjén történő vitarendezést javasolja.1 Ezek a helyzetek így eldönthetők esetről esetre, egyedi mérlegelés alapján a tulajdonjog, a szerződési jog és a különböző kárfelelősségi alakzatok bekapcsolásával. Megítélése szerint ez azért elfogadható megközelítés, mert a külső hatások nem érintik az emberiség egészét egzisztenciálisan, illetve jelentékeny mértékben. Ez pedig nagyobb döntési szabadságot ad a jogalkotónak és a jogalkalmazóknak is az ilyen helyzetek megítélésére vonatkozó gyakorlat kialakításában. Ezzel az állásponttal az alább kifejtettek szerint nem értek teljességgel egyet. Az egyéni szintű hatások esetében, éppen a mesterséges intelligencia működési jellegzetességeiből fakadóan sok esetben a jelenlegi szabályozási keretek torz eredményhez vezetnek. Vitathatatlanul a leggyakrabban felmerülő kérdések itt a felelősségtan területére tartoznak. A mesterséges intelligencia által végrehajtott cselekményekért való felelősség az a terület, amelyet megítélésem szerint a jog jelenlegi keretrendszere nem képes kezelni.

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave