Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


Előfordulási valószínűségek

A Bevezetés a szövegnek ezt a karakterét hírértéknek vagy újdonságértéknek nevezi, ugyanis itt egy fordított összefüggés van. Minél sűrűbben fordul elő valami, netalán minden dologban jelen van, vagyis igen nagy az előfordulási valószínűsége, annál inkább tekinthető átlagos-normális vonásnak, vagyis annál kisebb az újdonságértéke. És fordítva: a kevésbé valószínű, de mégiscsak lehetséges megjelenésű dolognak, ha mégiscsak megjelenik, nagy lesz az hírértéke. Mindennek hátterében a szövegek létrehozásának – mint minden tettnek – a választhatósága áll. Láttuk az eddigiekben: nincs eleve elrendelve, hogy egy szöveget miként kell létrehozni, erre vonatkozóan normák és maximák vannak, sikerültségi fokozatok és valószínűségi tendenciák figyelhetők meg. Ha tehát egy kutató sok konkrét műveleti szöveget, azaz szövegcselekvést hasonlít össze, akkor azt láthatja, hogy bizonyos szövegek és szövegelemek másokhoz viszonyítva sűrűbben fordulnak elő. De ugyanezt látja az a „közönséges” beszélő is, aki mások megnyilatkozását interpretálja: vannak ebben sűrűn előforduló és ismétlődő elemek, míg mások ritkábban fordulnak elő. S ez vonatkozik a formai és a tartalmi, a koherens és a kohéziós alkotórészekre is.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave