Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A nyelvi és társadalmi jel: hangkép, fogalom, (meg)jelölt

Abban feltehetően igaza van Saussure-nek, hogy a nyelvet „eddig majdnem mindig más dolgoknak a függvényeképpen, más szempontokból közelítették meg”.1 És nem is csak az előző fejezetben elemzett úgynevezett külső nyelvészet szempontjairól van szó. Itt van mindjárt az átlagember igencsak felületes elképzelése, írja, aki „a nyelvben csupán nómenklatúrát lát, amely minden, a nyelv igazi természetére irányuló kutatást elfojt”.2 A nómenklatúrához, vagyis megnevezési szólistához való ragaszkodást Saussure kifejezetten károsnak tartja. „Bizonyos emberek számára a nyelv lényegében egy nómenklatúra, vagyis olyan elnevezések jegyzéke, amelyek velük azonos számú dolognak felelnek meg.”3 Például egy látott élő fának a fa szó, egy látott élő lónak a ló szó a pontos megnevezése, s a nyelvész dolga állítólag ezeknek a megfeleléseknek vagy meg nem feleléseknek a vizsgálata. Az a probléma ezzel a felfogással, írja Saussure, hogy „teljesen kész fogalmakat tételez fel, amelyek már a szavak előtt léteztek […], megengedi azt a feltevést, hogy a kötelék, amely egy nevet egy dologhoz kapcsol, egészen egyszerű művelet”, miközben ez koránt sincs így: „A nyelvi jel nem egy dolgot és egy nevet, hanem egy fogalmat és egy hangképet egyesít.”4

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave