Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A megnyilatkozás két összetevője az illokúció és a propozíció

Habermas szerint a beszédaktus-elmélet elsődleges célja a nyelvi megnyilatkozások cselekvési képességének vagy cselekvési erejének a tisztázása volt, amit az elmélet kidolgozói illokúciós (cselekvési) erőnek neveztek el. „Egy ígéretet, egy állítást, egy figyelmeztetést a megfelelő mondattal kimondva cselekvést végzek el – megkísérlek egy ígéretet végrehajtani, elővezetni egy állítást, kibocsájtani egy figyelmeztetést – valami kimondása révén bizonyos dolgokat csinálok.” Austin szerint, írja Habermas, a nyelvhasználatnak természetesen van más módja is, ilyen például a versmondás és a viccmesélés. Ám „az illokúciós használat az alap, amelyre a többi alkalmazási mód is támaszkodik”.1 A beszéd nyelvi megnyilatkozásként felfogva nem más, mint cselekvés. De vajon hogyan kell érteni ezt a cselekvést, sőt egyáltalán a cselekvést?

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave