Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A szövegek létrehozása

A műveleti szemléletű szövegtan kulcskérdése a szöveglétrehozás, tehát az, hogy milyen elvek s szabályok alapján és milyen eljárások mentén szoktunk és tudunk is szövegeket alkotni. Tételezzük fel, írja Beaugrande és Dressler, hogy a valóságos beszélő-cselekvő emberek a strukturalizmus és transzformáció modellje szerint próbálnának szöveget létrehozni, ezen elvek alapján beszélni egymáshoz. Ez esetben „a nyelvhasználók a különféle nyelvi szinteken létező aprólékos szerkezetek végtelen tengerén úszkálnának; az [viszont], hogy a mondattani és egyéb nyelvtani jelenségek hogyan lépnek kölcsönhatásba egymással a jelentések és a közlési célok világában, tökéletes rejtély maradna”.1 Vagyis, ahogyan erről már szó volt, a strukturalista és transzformációs nyelvfelfogásokból sem elvileg, sem praktikusan nem következik szöveghasználati mód. Emlékeztetnék arra, hogy Petőfi S. János modellje sem gyakorlati útmutatást tartalmazott szövegek létrehozására, hanem javaslata szerint a modelljét egy tudományos elemzés során össze lehet vetni a kész szövegekkel az egyezések és az eltérések megállapítása céljából.2

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave