Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


3. A koherencia: ismeret, jelentés, fogalom, értelem

A szövegkoherencia értelmezését Beaugrande és Dressler azzal kezdi, hogy hangsúlyozzák a kohéziótól való elválasztottságát. „A »koherenciát« sokan összekeverik, illetve összevonják a »kohézióval«; de a felszíni folyamatosság és a mögöttes tartalom folyamatossága közötti különbségtétel elengedhetetlen.”1 A koherencia tehát nem a felszíni nyelvtani formákról és kapcsolódásaikról szól, hanem az ezekhez valamilyen módon hozzá tartozó ismeretek, jelentések, fogalmak és értelmek viszonyáról, valamint ezek kapcsolódásáról a szövegek érzékelhető megjelenési formáival együtt. Ez klasszikusan a szemantika (jelentéstan) területe, amely arról szól, hogy miként értjük meg a szövegeket, avagy miként öltöztetjük nyelvi formába ismereteinket és adunk értelmet mondandónknak.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave