Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A kulturális materializmus kialakulása

A posztmarxista indíttatású brit irodalomkritika két irányzatot vagy iskolát „termelt ki”: a kritikai kultúrakutatást (critical culture studies) és a kulturális materializmust (cultural materialism). A gyökerük azonban közös. Mindkét iskola elutasítja a kultúra és a művészet elitista felfogását, amely szerint csak az úgynevezett magaskultúra tekinthető kultúrának. Továbbá mindkét felfogás eltekint az irodalmi alkotások eszményítésétől. A kritikai kultúrakutatás, mivel a társadalom egészét kultúrának tekinti, elkezdi ilyen módon vizsgálni a társadalom különböző területeit, akár konkrét területek szerint (színház, mozi stb.), akár általánosan tekintve (tömegkultúra, erőszak stb.), akár egy-egy réteg életmódját tekintve, például a munkásság életmódját. Ez a törekvés kifejezetten maga mögött hagyja az irodalmat, s még azt sem mondhatjuk, hogy tanulni akar az irodalmi alkotásokból. Leginkább az egyik kulturális jelenségnek tekinti, más kulturális területek mellett.1 A kulturális materializmus viszont megmarad az irodalmi alkotások kritikai elemzése mellett, miközben ennek kánonját politikailag átértelmezik. Az utóbbi jeles képviselője Alan Sinfield (1941–2007), aki egyszerre volt irodalmár és baloldali politikai aktivista.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave