Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Az erőszak természete

Gumbrecht nemcsak új tudományos attitűdöt proponál és új elméleti meglátásokat dolgoz ki a humán tudomány hanyatlásának megállítására, hanem ő maga is odafordul az élet összetett valósága és egyedi megnyilvánulásai felé, és konkrét társadalmi jelenségek sokaságáról tesz közzé elemzéseket. Egy beszélgetés során a riporter mondja: az ön „érdeklődése kiterjed a hagyományos irodalomtudománytól vagy esztétikától távol eső területekre is. Értekezett már szexről, kreativitásról, graffitiról, sportról”.1 Egy laudációban pedig arról esik szó, hogy nemcsak az életművének terjedelme, hanem az általa feldolgozott s elemzett területek sokasága is igen figyelemreméltó.2 Ez azonban Gumbrecht munkáinak csak a mennyiségi vagy terjedelmi oldala, nem pedig tartalmi jellegzetessége, amely persze önmagában is mutatja pozíciójának érvényességét és egyben termékenységét.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave