Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Tény és fikció a történetírásban

Gyáni Gábor (1950–) a hazai történettudomány kiemelkedő személyisége. Az Osiris Kiadó 2006-ban megjelentetett egy kétkötetes terjedelmes szöveggyűjteményt Gyurgyák János és Kisantal Tamás szerkesztésében Történetelmélet címmel. Ennek Előszavában írják a szerkesztők, közhelyként aposztrofálva saját megjegyzésüket, hogy „a magyar történettudomány – a közvéleményről már nem is beszélve – hagyományosan érzéketlen volt a történetfilozófiai-történetelméleti kérdések iránt. Így volt ez már a 19. század végén, s így a századfordulón és a 20. század húszas-harmincas éveiben vagy éppen az ötvenes-hatvanas években. Idézetek sorával lehetne mindezt alátámasztani, hiszen erre panaszkodott már Marczali Henrik, s követték őt oly sokan a magyar történettudományban Szegfű Gyulától Gyáni Gáborig.”1 Az utóbbi pár évtizedben azonban némi változás következett be. „Mindenekelőtt Gyáni Gábor munkásságát kell kiemelni – írják a szerkesztők –, aki egymaga többet tett azért, hogy az elméleti-módszertani kérdések elfoglalják az őket megillető helyüket a magyar történettudományban, mint az egész történészcéh.”2 Gyáni könyvek és tanulmányok sokaságát szentelte a problémának, nem is visszhangtalanul, s ez a „többet tevés” vonatkozik a vele egyetértők (sőt munkáit továbbgondolók) és vitatkozók viszonylag népes táborára is.3

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave