Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A történetírás mint jelentésadás

A történetírás fő áramának, írja Gyáni, van három explicitté ritkán tett előfeltevése: a történeti tények evidens természete, a történeti tudás kumulatív jellege és a célirányosság egyetemessége. A történeti tények evidenciáján (1) a történészek azt értik, hogy az ellenőrzött múltbeli írásos források és az igazoltan múltbeli tárgyi anyagok tényei evidens módon hordozzák a múltat, fejezik ki annak valóságát. A történész feladata ezért nem más, mint feltárni és reprodukálni (azaz értelmes módon összerendezni és magyarázni) ezeket a forrásokban fellelt tényeket. Hozzájuk tenni azonban semmit nem szabad, de nem is szükséges, hiszen a tények „önmagukért beszélnek”. Ez lenne a jól ismert és „jó öreg” empirista-objektivista felfogás lényege, amely komoly sikereket ért el a nevelési és ideológiai célzatú történetmondással, illetve a nagy ívű történetfilozófiákkal szemben, hadállásai azonban, más evidenciákkal együtt, erősen megrendültek „a tudományfilozófia, a nyelvfilozófia, valamint a posztstrukturalista tudományos elképzelések” felismerései nyomán.1 Ennek ellenére ma is uralja a történészi praxist és öntudatot.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave