Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Politikai beszédmódok: választás és elköteleződés

A keretek vagy horizontok alapján Barthes-nál kettős tettel találkozunk; minden választás egyben elköteleződés a választott tárgy mellett. A két kifejezés szorosan összetartozik: a választás az aktust, az elkötelezés a magatartást nevezi meg. Az első választás az, amit Barthes „a társadalmi terület kiválasztásának” nevez,1 illetve a hozzá tartozó tevékenységi mód melletti elköteleződésnek. Az írás nulla foka című munkájában a következő területeket nevezi meg: politikai, művészi, tudományos, mindennapi-polgári valóság, illetve ezen típusú tevékenységek melletti elköteleződés, amelyek persze egyben beszédmódok, írásmódok is. A második választás már ezen az alapvető írásmódon belüli további differenciálás. Így különbözteti meg például a verbális művészeteken belül a prózai és a költői írásmódot, a politikai írásmódon belül pedig a forradalmi és a restaurációs írásmódot. És vélhetően van egy harmadik szintje is az írásmódok tagolódásának: ez a konkrét megnyilatkozások egyedi jellegében ölt testet, jóllehet Barthes ezt nem vizsgálja. Nyilvánvaló ugyanis, hogy bárki rá jellemző módon ír verset, fogalmaz meg egy politikai felhívást, ír meg egy tudományos dolgozatot.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave