Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A lépésről lépésre módszer

Roland Barthes S/Z című könyve egyetlen novella vizsgálata, ez Balzac Sarrasine című novellája. A feladat teljesítéséhez Barthes különleges és eredeti elemzési módszert fejlesztett ki, amit ő maga lépésről lépésre (pas à pas, step by step) módszernek nevez. Ez alapvetően különbözik mind a szokásos strukturalista elemzésektől, mind az általánosan követett tartalmi rekonstrukcióktól. Egyrészt nem igyekszik létrehozni azt a szöveget reprezentáló elvont struktúrát, amely néhány alapvetőnek talált elemből valamilyen modellt konstruál; ez lenne az elemzett verbális megnyilatkozás állítólagos szerkezeti lényege. Másrészt arra sem törekszik, hogy könnyedén áthatoljon az elemzésre kiválasztott szövegen, hogy aztán „kifordítsa azt”, mint valami kabátot, megadva a szöveg „belső képét”, amely rövid tartalomként prezentálja az „igazi” jelentést. Mindkét módszer problémája – túl a leegyszerűsítéseken –, hogy „tömbösíti a szöveget”, hogy „pedáns, iskolás értekezés modorában” elemezve egyszerűen „berekeszti” azt.1 Messzemenően elvéti tehát a szöveg pluralitását és nyitottságát. Ezzel szemben dolgozta ki Barthes a lépésről lépésre metodológiát, amelynek három alapvető jellegzetessége van: a lassú olvasás, a lexikák megtalálása és a szöveg reverzibilitásának felmutatása.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave