Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


3. A jelenlét nyitott tere és a delinearizált idő

A beszéd meghallása mindig itt és most történik: konkrét személyek jelenlétében, konkrét helyen, adott időben. Ezért aztán „a fonocentrizmus eggyé olvad az általában vett lét mint jelenlét értelmének történeti meghatározottságával, és mindazokkal az almeghatározottságokkal, amelyek ettől az általános formától függenek és benne szervezik meg rendszerüket és történeti társulásukat”. Ilyen például a látás szempontjából a dolog mint forma; az időbeli jelenlét szempontjából, mint a most, a pillanat; a szubjektivitás szempontjából a szubjektum önmagában való jelenléte mint a cogito, mint a tudat; az interszubjektivitás alapján mint az ego szándékos jelenléte és a másik ember közvetlen érzékelése. Avagy a most létezés helyeként mint lokalitás és tér, amit azonban az ember rendre egyetemes térnek és általános valóságnak igyekszik beállítani. Így lesz „a jelenlét mint szubsztancia/ esszencia/egzisztencia”, amely a logosz korszakaként lefokozza az írást. „A logocentrizmus […] cinkos a létező létének jelenlétként való meghatározásában.”1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave