Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A szöveg, amely önmagát írja

Már a pszichoanalízis is azt derítette ki, írja Derrida, hogy a szövegeink nem uralhatók. „A disszemináció vég nélkül megnyitja az írásnak ezt a repedését, mely nem varrható többé össze, a helyet, ahol sem az értelem, legyen bár többes, sem a jelentés semmilyen formája nem írástalanítja többé a nyomot.”1 Így kell érteni a sokszor félremagyarázott derridai mondatot: minden írás és szöveg, merthogy a létezés nyomot hagyás, amely maga a beírás, ezért egyben olvasható értelemadás is. Mégpedig közvetlenül az ember által, jóllehet ezt a felvilágosodás koráig úgy képzeltük el, hogy egy transzcendens (világon túli) abszolút értelemadó lény értelemadását írjuk és olvassuk bele a valóságba, vagy olvassuk ki belőle. Majd annak abszolút és esszencialista objektivitását. Ezért is utalhat Derrida saját felfogásának radikalitására: „A disszemináció a szöveg fogalmának szabályozott kibővítésével, az értelem vagy vonatkozás (a »dolog« előzetessége, realitás, objektivitás, lényegiség, létezés, érzékelhető vagy felfogható jelenlét általában stb.) hatásainak más törvényét írja be, egy más viszonyt a metafizikai értelemben vett írás és annak (történeti, politikai, gazdasági, szexuális stb.) »külsője« között.”2 Ennek megfelelően nevezi naivnak azt a felfogást, amely eleddig „saját szövegét a dologhoz, az utalóhoz, a valósághoz, vagyis egy végső fogalmi és szemantikai instanciához viszonyította”.3

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave