Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A textuális társadalmi valóság

Az irodalom paradigmatikus státusa természetesen nem azt jelenti, hogy „minden irodalom” vagy „létezésünk csak kitaláció” és más ehhez hasonló butaságot. Hanem elsősorban azt, hogy „az irodalom írott volta a filozófia, a történelem, a társadalomelmélet stb. szövegvoltára is figyelmeztet, és arra késztet, hogy újraértelmezzük a köztük meglévő meglehetősen bonyolult viszonyt”.1 Fel kell tehát tennünk azt a kérdést, amit már az előző fejezetben is idéztem: vajon „mi történik filozófia és irodalom, tudomány és irodalom, politika és irodalom, teológia és irodalom, pszichoanalízis és irodalom között?”.2

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave