Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A konstitutív hiány

Az imént jelzett összefüggések révén bontakozik ki Iser interaktív hatáselmélete. Ennek kulcseleme, hogy ő nem egyszerűen a szöveg recepcióját, értelmezői befogadását vizsgálja, hanem azt, hogy miként hat a szöveg az olvasóra és az olvasó a szövegre. A recepció hagyományos felfogása megelégszik annak felderítésével, hogy az olvasó mit és hogyan ért meg az általa olvasott műből, amihez még egy norma is társul: az olvasónak az a dolga, hogy minél alaposabban és pontosabban értse azt, amit az általa olvasott szövegben a szerző bennfoglalt. Ebben a felfogásban nyilvánvalóan a mű „uralkodik”, az olvasó ennek jól vagy rosszul tükröző függeléke csupán, de semmi esetre sem a szöveg (újra) alkotó társa. Isernél viszont pontosan erről van szó: az olvasó nem tükre, hanem (tovább) alakítója a műnek és a mű szövegének, még ha ez nem is művészi szöveg. Mű és olvasója között nem tükröző determináció van, hanem interakció, ezért Iser szerint nem is a két pólus (szöveg és olvasó) az érdekes itt, s ezért az értelmezésre szoruló tény, hanem a kettőjük viszonya. Megfogalmazása szerint: „Az olvasás – mint a szöveg által irányított cselekvés, amely az olvasóra tett hatásban nyilvánul meg – a szövegfeldolgozás folyamatát visszacsatolja a szövegre. Ennek a kölcsönös egymásra hatásnak interakció a neve, aminek a leírása azért okoz nehézséget, mert az irodalomtudományban ennek kevés az előzménye. A viszony pólusai ugyanis sokkal könnyebben megragadhatók, mint a közöttük lévő viszony.”1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave