Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A rejtőzködő kettős valóság feltárása

Ennek a megismerési tárgynak a kapcsán Iser nem azzal foglalkozik, hogy miként tisztázhatunk homályos összefüggéseket, vagy hogyan leplezhetünk le szándékos eltitkolásokat és torzításokat. Ezek megismerése és feltárása nem különbözik a jól ismert eljárásoktól. Van azonban olyan emberi valóság is, írja Iser, „amely csak palástolt állapotban mutatkozik meg”.1 Vagyis eleve és természete szerint palástolt, mert nem képes másként létezni: ha esetleg színről színre látnánk és tapasztalnánk, akkor már nem ő lenne. Ilyen például az ideológia, amelyet szükségszerű illúziónak kell tekintenünk, mint Karl Marx is írta, hiszen ha használója pontosan próbálna szólni, akkor már tudományról beszélnénk.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave