Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Az irodalom mint visszatükrözés

Lukács szerint a művészi és irodalmi munkák értelmezése és megítélése kapcsán alapvetően azt kell vizsgálni, hogy alkotója miként tükrözte vissza a körülötte lévő és tőle független valóságot, összekapcsolva természetesen a műalkotások ontológiai sajátosságaival, amelynek hét meghatározó vonását tekintettük át az előbbi pontban. Az ember legáltalánosabb magatartásainak egyike ugyanis az, hogy reagál, méghozzá különbözőképpen a környezetére, az objektív valóságra. Ezek közül az egyik a műalkotásokat eredményező esztétikai reagálási mód. Az esztétikum sajátosságának „döntő alapgondolata az – írja Lukács –, hogy a visszatükrözés mindegyik fajtája […] ugyanazt az objektív valóságot ábrázolja”. Ennek megfelelően a művészetet „a valóság visszatükrözésének sajátos megjelenési módjaként” fogja fel, amely különbözik a mindennapi, a vallási és a tudományos visszatükrözéstől. Ezért is Lukács felfogása – a visszatükrözés középpontba állítása következtében – egyértelműen és következetesen materialista irodalom- és művészetfelfogás, amely „a tárgyiság összes formáit […] az idealizmustól eltérően nem valami alkotó tudat termékének tekinti, hanem a tudattól függetlenül létező objektív valóságot pillantja meg bennük”. Ám az kifejezetten téves elképzelés, bár jó sokan gondolják, hogy „a visszatükrözés mechanikusan, fotokopikusan megy végbe”.1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave