Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Az író és a költő politikai elkötelezettsége

A marxista világszemlélet egyik központi gondolata a társadalmi elkötelezettség felvállalása, konkrétabban az elnyomottak és a szegények helyzetének a felmutatása és a társadalmi változások támogatása. Lukács György ezt az attitűdöt és igényt a művészekre és az irodalomra is kiterjeszti, ami nem egyszerű eset, hiszen az alkotók többsége köztudottan nem kíván részt venni a politikai küzdelmekben. Először is, állapítja meg Lukács, éppen az alkotói elkötelezettség kérdésében „vertek legmélyebben gyökeret az előítéletek”.1 A művészek, de a tudósok is, többnyire azt állítják, hogy ők elfogulatlanul és pártatlanul, tisztán csak szakmájuk szabályait és normáit követve alkotnak. Általánosabban szólva; a (párt)politikai befolyás csak ártalmára válik a művészetnek, és persze a tudománynak is, mert eltéríti a valóság tárgyilagos ábrázolásától azokat, akik önként vagy kényszerből részérdekek, nemtelen törekvések mentén pártok szolgálatába állnak. A pártoknak és a hatalomnak nem dolga beavatkozni a művészi életbe. Hivatkoznék itt egy nevezetes magyar példára. Domokos Mátyás írja: „az irodalompolitikát Illyés Gyula »újabb kori nyelvünk legárulkodóbb szavának« nevezte, még 1944-ben, nem sokkal Babits halála után, de már a Magyar Csillag hasábjain, majd így folytatta: »Ki párosította össze ezt a két szót, a hattyút a görénnyel2950 Domokos ehhez még hozzáfűzi: „irodalom és politikai hatalom, szellem és államigazgatás rokon indulatú és fűtöttségű szembenállása már későbbi idők fejleménye, eredeti cikkének [későbbi] közreadása idején éppen ezért javította ki, illetőleg cserélte ki, a fölösleges magyarázkodást elkerülendő, a »görény« kifejezést »héjára« Illyés.”3

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave