Kelló Éva (szerk.)

Coaching irányzatok a gyakorlatban


Forrástartományok, metaforák, tervek

Következő lépésben az ontológiához illeszkedő, testreszabott stratégiát dolgozzuk ki (hagyományos értelemben erre mondják, hogy megtaláljuk a „problémára” a „megoldást”). A stratégiák valójában tervek, ezen belül is designok (egyszerre „loveliest”: motiváló, energetizáló, egyszerre „likeliest”: alátámasztott, bizonyított, nagy valószínűséggel működőképes tervek), rendszerint rejtett, felfedezésre váró, ún. forrástartományokban bújnak meg (Kollár–Mák, 2019: 72–86; Lipton, 2004: 62–77). A jó forrás kiválasztásához nemcsak érzék, hanem nagyrészt intellektuális felkészültség és gyakorlatiasság is szükséges. Kiindulásképpen máris tisztázandó, hogy mi a különbség a hasonlat és a metafora között. Amikor egy jó filmet látunk, nem mondjuk az ügyfelünknek, hogy vedd a legszimpatikusabb szereplőt, tanulmányozd, és válj vele azonossá. Ez egy közvetlen megfeleltetés, analógia, egyszerű hasonlat volna pusztán, alkalmazása ellentétes a coaching logikájával, mert burkoltan vagy direkt módon, ontológiától független, közvetlen tanácsot adnánk. A coaching pedig nem tanácsadás. Arra se vagyunk kíváncsiak, hogy „mit üzennek neked” a látottak. Az eredeti, értékes terv (design vagy a stratégia) ugyanis precíz lépéssorozat során tárul fel. Ezt hívjuk a designgondolkodás algoritmusának. Elutasítva a hasonlatokat, kizárólag metaforákat (képi, zenei, nyelvi, matematikai, közgazdaságtani stb.) használunk. Praktikusan filmeket (jöhet Hrabal, Jarmush, Tarantino és a többi zseni), zenét (komolyzenétől a popkultúra élvonaláig), szövegeket, képeket, akár matematikai modelleket (pl. többszörös fogolydilemma), közgazdaságtani összefüggéseket (pl. BCG-mátrix) veszünk elő. Ezekben az eszközökben jelen lévő metaforákkal dolgozunk. A metaforákból bontjuk ki a terveket. Egy mester persze már megengedheti magának, hogy lényegében bármit, akár egy előtte heverő, gazdátlan töltőtollat, a coaching szolgálatába állítson.

Coaching irányzatok a gyakorlatban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 454 935 2

„Nekünk, HR-szakmabelieknek a napi munkánk egyre inkább fontossá váló része a coaching, amely a technológiai környezetünk folyamatos, intenzív fejlődésével még inkább felértékelődik. Keresi a helyét a napi kihívásokat jelentő helyzetekben a pályakezdő, a tehetség, a tapasztalt vezető egyaránt, ehhez pedig jó helyről, jó forrásból elsajátított szakmai tudásra van szükségünk. A korábbi kiadvány a coaching elméleti alapokat fektette le magas minőségben, a mostani kiadvány pedig a gyakorlatot hozza közelebb az olvasóhoz, ugyanazon a magas szakmai színvonalon. Nekünk, gyakorló HR-eseknek pedig óriási szükségünk van a gyakorlatba fordítható coaching tudásra, ezért ismét hálásak lehetünk az alkotóknak. Köszönjük!”

Medvey Leila, HR Vezető, K&H Bank Zrt.

„Kelló Éva ötletgazdaként és szerkesztőként jegyzett új könyve a hazánkban is következő érettségi szakaszába érkezett coaching irányzatok széleskörű és életszerűen gyakorlatias bemutatása. Finom harmóniában olvad össze a szakmai alázat, a beavató olvasmányosság és a tudományos hitelesség igénye. Vitathatatlan érdekessége, hogy az olvasó folyamatosan látja a színpadot, de belát a színfalak mögé is. Izgalmas szellemi utazás szakembereknek és pusztán érdeklődőknek is.”

Prof. Dr. Heidrich Balázs, rektor, BGE

„A könyv fejezeteinek kiváló szerzői garanciát jelentenek arra, hogy valóban pontos képet kapunk a bemutatott irányzatokról. A folyamatok ismertetése során szinte élő bepillantást nyerhetünk az egyes irányzatok működésének mélyére, és a gyakorlatban figyelhetjük meg az eszköztárat és annak eredményességét. Az interpretáló elemzések mentén pedig egyértelműen láthatóvá válik, hogy a coaching közel sem egy baráti beszélgetés, hanem magas szintű szakértői tudatossággal vezetett célirányos folyamat, amely a partneri együttműködés keretrendszerében szolgálja az ügyfél valós előrehaladását.

Meggyőződésem, hogy mind kezdő, mind gyakorló coachok számára értékes tudást kínál a kötet.”

Dobos Elvira Elnök, Magyarországi Coach-szervezetek Szövetsége

Hivatkozás: https://mersz.hu/kello-coaching-iranyzatok-a-gyakorlatban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave