2.2. Erőforrás-függőségi típusok és értékkonfigurációs modellek

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalatok versenyképességének egyik meghatározó forrása a komparatív előnyök kihasználása. Számos munka tárgyalja azokat az arbitrázslehetőségeket, melyek növelhetik az MNE-k versenyképességét. Sokkal kevesebb munka tárgyalja a globális szinten megvalósuló munkaszervezésből fakadó versenyforrásokkal, pedig tanulmányok hívják fel a figyelmet arra, hogy többet kellene foglalkozni a nemzetközi nagyvállalatok azon strukturális átalakulásaival, melyeknek belső hatékonyságnövelési megfontolásai vannak (UNCTAD, 2020). Ezek a megfontolások alapvetően függenek a vállalatok, illetve értékteremtési folyamataik által felhasznált erőforrások függőségi típusaitól. A szakirodalom három ilyen alapvető függőségi típust határoz meg (Thompson, 1967), melyek részletesebb bemutatását tartalmazza Stabell és Fjeldstad (1998) cikke. A szerzők három eltérő, ún. értékteremtési technológiát azonosítanak. Az egyes technológiák megkülönböztetése mögött alapvetően az húzódik meg, hogy eltérő lehet a vevő számára teremtett érték hordozója:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Kapcsolódó technológia (long-linked technology) esetén a létrehozott termék (szolgáltatás) a vállalat és vevője közötti érték hordozója és közvetítője.
  • Intenzív technológia (intensive technology) esetén a vevői probléma megoldása, és az ehhez szükséges tudás az érték elsődleges közvetítője.
  • Közvetítő technológia (mediating technology) esetén a felek közötti kapcsolat megteremtése és megfelelő menedzsmentje az értékteremtés forrása, ez az érték elsődleges közvetítője.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A három technológia mögött eltérő erőforrás-függőségi jellemzőket látunk, melyek egymástól eltérő értékteremtési logikát, más néven értékteremtési konfigurációt igényelnek (2. ábra):

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • A kapcsolódó technológia soros/lineáris (serial or sequential) erőforrás-függőségen nyugszik: A termék mint legfontosabb értékhordozó létrehozása mögött az erőforrások lineáris függőségét találjuk: egy megelőző tevékenység outputja lesz az időben, sorrendben azt követő tevékenység inputja. Ez a függőségi típus jelenik meg az irodalomból leginkább ismert értéklánc (value chain) (Porter, 1985) koncepciójában, mindenekelőtt az ún. elsődleges tevékenységek szekvenciális ábrázolásával, de a korábban tárgyalt mosolygörbe is ez tükrözi vissza.
  • A közvetítő technológia kapcsolt (pooled) függőségen nyugszik: Ez esetben a megfelelő kapcsolatmenedzsment révén lehetséges az értékteremtés. Gondoljunk például egy logisztikai szolgáltató cégre, de akár egy banki szolgáltatásra is! Ez az értékteremtés az érintett partnerek által közösen használt erőforrásoknak (pl. logisztikai szolgáltató cég esetén egy raktárnak) a hatékony menedzsmentje révén érhető el. Ezt kívánja hangsúlyozni az értékhálózat (value network) értékkonfiguráció elnevezés is.
  • Az intenzív technológia kölcsönös (interdependent) erőforrás-függőségen nyugszik: Az adott probléma megoldásával, az ehhez szükséges új tudás létrehozásával lehetséges a tevékenység vevője számára értéket teremteni. Gondolhatunk itt egy tanácsadó cégre, de akár egy nagyvállalat innovációs központjának vagy más tudásintenzív folyamatának működésére is. Ahhoz, hogy ez az érték létrejöjjön, az erőforrások (pl. eddigi ismeretek, tudás) intenzív és kölcsönös cseréjére van szükség. Az értéket létrehozó elsődleges folyamat pedig a ciklikusan ismétlődő problémamegoldás, az értékteremtési logikát leíró konfiguráció megnevezése pedig értékműhely (value shop).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2. ábra. Az értékműhely értékteremtési konfiguráció koncepciója
Forrás: Stabell és Fjeldstad (1998: 424) alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az egyes erőforrás-függőségi típusok kezelésében más és más menedzsmentkihívások állnak a középpontban (Stabell és Fjeldstad, 1998). A soros erőforrás-függőség esetén az erőforrás-felhasználás tervezése és magas szintű koordinációja áll a menedzsment-erőfeszítések középpontjában. Jól ismert ez a termelésmenedzsment és az ellátásilánc-menedzsment szakirodalmából (pl. Mangan és Lalwani, 2016), ezért ennek részletes tárgyalásával most nem foglalkozunk. A kapcsolt erőforrás-függőség kezelése során kiemelt fontosságú a partnerek kiszolgálási folyamatában rejlő szinergiák feltárása és kihasználása, a testreszabás és a sztenderdizáció közötti kényes egyensúly megtalálása. Mivel a következőkben tárgyalt eset nem ilyen erőforrás-függőségre és ezért nem az érték hálózat értékteremtési logikára épít, ezt sem tárgyaljuk most részletesen.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kölcsönös erőforrás-függőség esetén a tudásmegosztás és a tudásgenerálás folyamatának az eredményessége a kulcsfontosságú kihívás. A bemutatandó eset megértését támogatandó ezt az előzőkénél részletesebben tárgyaljuk. Maga a problémamegoldás központi értékteremtési folyamat, mely minden esetben a szükséges információ/tudás megosztásával, de akár új tudás létrehozásával is együtt jár, ami költséges. Az egységnyi információ/tudás mozgatásának költségét egy rendszer két érintett szereplője között az információ/tudás ragadósságának nevezzük (von Hippel, 1994; Szulanski, 1996). Ezt a ragadósságot több tényező befolyásolhatja. Egyrészt adott rendszerben az egymással interakcióba lépő szereplők száma és azok földrajzi távolsága jelentősen megnöveli az információnak/tudásnak ezt a feldolgozási költségét (Andersson és Pedersen, 2010). Másrészt a ragadósság szintje eltérő annak függvényében, hogy egy adott interakció során inkább az egyszerű információmegosztás vagy az információk kombinálása, új tudás létrehozása a cél (Okhuysen és Eisenharft, 2002). Függ a ragadósság attól is, hogy milyen jellegű információ/tudás megosztástására, kezelésére van szükség. Explicit, kodifikált tudás megosztása esetén alacsonyabb a kapcsolódó költség, míg tacit tudás esetén magasabb (Nonaka és Takeuchi, 1995).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kodifikált tudásmegosztást különféle digitális eszközök és megoldások eredményesen tudják támogatni. Amennyiben ugyanakkor a probléma magas tacit tudástartalommal bír, fontossá válik az ún. közelhelyezés (co-location) eszköze (Eppler et al., 1999), hiszen ebben az esetben jellemzően komplex tudáselemek integrációjára van szükség (Rosell et al., 2017). A földrajzi távolságnak hasonló hatása van (Mykhaylenko et al., 2017). Minél nagyobb az érintett folyamatelemek és az azok által használt erőforrások (akár munkatársak) közötti távolság, annál ragadósabb a felhasznált információ, tudás. Lidegaard és szerzőtársai (2015) is hangsúlyozzák, hogy minél erősebb az egyes folyamatelemek közötti kölcsönös függőség, annál nagyobb szükség van erre a közelhelyezésre. A globális működés kontextusában ez a probléma különösen élesen merül fel, hiszen egy adott problémamegoldáshoz kapcsolódó tevekénységek földrajzilag egymástól igen messze helyezkedhetnek el. Mint az látni fogjuk, a következőkben bemutatott esetnél is fontos a kölcsönös erőforrás-függőség, ami befolyással van az adott folyamat nemzetközi munkamegosztásának kialakítására.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nemzetközi szintű munkaszervezésben a specializáció jelentős versenyelőnyforrásokat biztosíthat (Qiao és Wang, 2021). Igaz ez a globális munkaszervezés fenti, a hagyományostól eltérő értékteremtési logikáinak esetében is. A következőkben ezért röviden bemutatunk egy esettanulmányt, mely jól illusztrálja, hogy a multinacionális nagyvállalatok belső ellátási láncának struktúraalakításakor az egyes tevékenységek szétbontása (fine slicing) lehetőséget ad arra, hogy specializáltan kezeljék az egyes tevékenységelemek erőforrás-függőségének specialitásait, és ahhoz igazított munkamegosztási megoldásokkal növeljék a vállalati hálózat szintjén a teljesítményt.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave