2.4. Versenyképességi következmények

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az anyagi erőforrások tervezési folyamatának bemutatott európai átstrukturálása, a létrehozott új munkamegosztás, centralizációs és lokalizációs megoldás a rendszerszintű teljesítmény növeléséhez több módon is hozzá tud járulni. Egyrészt ez fakad abból a tényből, hogy az anyagi erőforrások hosszú és középtávú tervezésének egységét a gyárak (lokális leányvállalatok) szintjéről a belső ellátási lánc regionális szervezeti egységének szintjére emelték, és regionális szinten centralizálták. Egyes számítások szerint a világkereskedelemnek mintegy 80%-át a multinacionális nagyvállalatok belső ellátásilánc-egységei közötti árumozgás teszi ki (Éltető, 2013). Amennyiben a belső ellátási lánc regionális szinten értelmezett egységére tervezzük az erőforrásokat, úgy korábban nem realizálható szinergiák valósíthatók meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Másrészt a teljesítmény javulása a tervezés új szervezeti megoldásának abból a tulajdonságából is származik, hogy a tervezés nagy részét a belső szolgáltató központként, centralizáltan, azaz óriási méretgazdaságossági hatást elérve végzik. A taktikai szintű erőforrás-tervezésnek a leányvállalatoknál meglévő egyes folyamatrészeit leválasztották a reálfolyamatok megvalósításától. Csak a rövid távú, operatív tervezés maradt leányvállalati szinten, minden más a regionális központ feladatává vált. A létrehozott, EMEA-szinten központosított tervezési szervezet olyan új szereplő a vállalat belső struktúrájában, melynek fő célja a hatékony tudásgenerálás. Ez a folyamat az értékműhely központi folyamata, mely közelhelyezést igényel annak érdekében, hogy a szükséges információmegosztás, de különösen az új tudás (maga az erőforrásterv) létrehozása hatékony legyen. A tudásintenzív erőforrás-tervezési folyamat leválasztása a gyárakról és azok egymáshoz való közelhelyezési igénye vezetett el a regionális központ EMEA-szinten centralizált szervezeti megoldásához. Konkrét elhelyezése Svájcban pedig magyarázható az ország e tekintetben ismert komparatív előnyével (magasan képzett munkaerő). A létrejövő tervezési központ olyan tudásközpont, ahol a legjobb logisztikai, ellátásilánc-szakértők, matematikusok és informatikusok végzik a vállalat európai ellátási láncának erőforrás-tervezési folyamatának meghatározó részét. Ez a központosított tudáshalmaz jobb minőségű, megbízhatóbb terveket eredményez, alacsonyabb rendszerszintű (regionális) költségekkel. A pontosabb terv eredményeképpen csökken a felesleges készletek nagysága, de a készlethiány is. Nőhet az árbevétel, elégedettebbek lehetnek a vevők és erősödhet a márka értéke is. Összességében nő tehát a vállalat rendszerszintű teljesítménye (2. táblázat).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A bemutatott szervezeti megoldás az explicit információ/tudás hatékony megosztása és feldolgozása (lineáris erőforrás-függőség) esetében is hozzájárul a tervezési folyamat hatékonyságának növekedéséhez. A gyárakban működő helyi, relatíve kicsi tervezési csoportok helyett a központosított megoldás hagyományos méretgazdaságossági előnyöket biztosít és alacsonyabb rendszerszintű működési költségeket eredményez.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fontos hangsúlyozni, hogy az előzőekben tárgyalt új munkamegosztási megoldás eredményei az MNE európai belső ellátási láncán értelmezendőek. Nem az egyes láncszereplők, hanem inkább a lánc egésze tud magasabb összteljesítményt, rendszerszinten versenyképességi előnyöket realizálni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Most csak kitekintő jelleggel állapítjuk meg, hogy ez az erősödő, láncszintű, de alapvetően mikrogazdasági jellegű versenyképesség együtt jár a láncok átalakulását megragadó másik fontos teljesítménydimenzió, az ún. upgrading szintjének csökkenésével. Kano és szerzőtársai (2020) szerint több szinten szükséges vizsgálni az upgrading jelenségét. Az upgrading alapvetően vállalati szintű teljesítménydimenzió. Mind a központi vállalat, mind leányvállalatai, mind külső értéklánc-partnerei képesek lehetnek arra, hogy a hozzáadottéték-teremtő képesség felhasználásával fejlesszék, ’upgrade-eljék’ működésüket: termék-, folyamat-, funkcionális, de akár ágazatközi fejlesztések formájában (Humphrey és Schmitz, 2002). Kevés olyan tanulmány áll ugyanakkor rendelkezésre, amely ezt a jelenséget a nemzetközi nagyvállalatok struktúraalkotási folyamatának kontextusában tárgyalja (pl. Gereffi, 2018). Esettanulmányunk alátámasztja Kano és szerzőtársai javaslatát, és rámutat arra, hogy egy hálózati jellegű strukturális változás hatása az upgrading különféle szintjein eltérő lehet.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2. táblázat. Az EMEA-szintű erőforrás-tervezési folyamat új munkaszervezési megoldásának hatása a versenyképességre
A szervezeti rekonfiguráció elemei
Mozgatója
Versenyképességi hatás
Hosszú és középtávú tervezési tevékenységek centralizálása
Tevékenységek korábbi duplikációja megszűnik
Magasabb hatékonyság
Optimalizáció regionális szinten, a korábbi, leányvállalati szintű optimalizáció helyett (szinergiák)
Jobb eredményesség, magasabb hatékonyság
Explicit tudásmegosztás és feldolgozás nagy volumenben (méretgazdaságossági hatás)
Magasabb hatékonyság
Tacit tudás generálása egymáshoz közel helyezve, központosítva (alacsonyabb ragadósság és tranzakciós költségek)
Jobb eredményesség és magasabb hatékonyság
Végső keresleti terv készítése
A piachoz közel helyezve, decentralizáltan
Jobb eredményesség és magasabb hatékonyság
A regionális központ svájci lokációja
Komparatív előnyök
Jobb eredményesség és magasabb hatékonyság
Forrás: Gelei és Sass (2021: 319) alapján
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vizsgált vállalat belső hálózati átalakításának fő célja a működés rendszerszintű eredményességének és hatékonyságának javítása volt. A korábban decentralizáltan és így lokáció szempontjából szétszórtan megvalósuló tervezési tevékenységek központosítása és például Magyarországról egy nyugat-európai fejlett országba való áthelyezése valósult meg. Az erősen tudásintenzív, és ezért magasabb értékteremtő potenciállal bíró tevékenységek leválasztása a lokális, köztük magyar leányvállalatokról mind ezen cégek, mind a cégeket befogadó országok funkcionális „downgrading”-jét eredményezik. Az új, a leválasztott tervezési tevékenységeket befogadó ország (Svájc) esetében viszont funkcionális upgrading valósul meg.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave