Kremmer Tibor, Torkos Kornél

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata


Az SPE áramló fázisának (oldószerelegy, eluens) kiválasztása

Az SPE áramló fázisának (oldószer, eluens) minősége és összetétele az álló fázis és az elválasztandó anyagok között létrehozható kölcsönhatástól, a feltételezett elválasztási mechanizmustól függ. Ennek megfelelően az áramló fázis alapvető követelménye, hogy kezdetben a minta oldására, egyben az álló fázis kondicionálására olyan körülményeket biztosítson (polaritás, oldószererősség, pH, ionerősség és minőség stb.), amelyek között a minta összetevőinek egy meghatározott része (pl. célvegyület(ek) vagy éppen az elválasztandó szennyeződés) az álló fázishoz többé-kevésbé szelektíven és erősen kötődjön. A továbbiakban az áramló fázisnak meghatározó szerepe van a különböző erősséggel kötődő összetevők elválasztásában. Így pl. az SPE alternatív megoldásaiban (2.3. fejezet), ha a célvegyület(ek) az álló fázishoz erősebben kötődnek, a szennyező anyagok a minta oldószer(elegy)ének folyamatos átáramoltatásával az álló fázisról leoldva eltávolíthatók. Ezt követően a vizsgálandó anyag(ok) az álló fázisról az áramló fázis (eluens) minőségének vagy paramétereinek megváltoztatásával (oldószerváltással), a töltettel létrehozott kötések megbontásával nyerhetők vissza. Az oldószerváltás előfeltétele az oldószerek kompatibilitása, ill. elegyedő képessége, ami esetenként szükségessé teheti egy közbeeső lépésben a kiindulási oldószer eltávolítását (az álló fázis kiszárítását levegő vagy N2 átáramoltatásával).

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 109 7

Az elválasztási műveletek kezdetleges vagy kifinomult formái (fajtázás, szitálás, szűrés stb.) ősidők óta az alapvető emberi tevékenységek közé tartoznak. Fejlődésük az ókortól kezdve a középkori alkimistákon keresztül az újkor és az ipari forradalom eredményein át a modern tudományos és technikai eljárásokig az emberiség kultúrtörténetének jelentős részét képezi. Általában megállapítható, hogy a különböző elválasztástechnikák tapasztalati úton, az anyagi világ jelenségeinek és törvényszerűségeinek megismerésével szoros kölcsönhatásban, annak részeként és igényeként alakultak ki.

Könyvünk az egyetemi tananyagot kiegészítve az elméleti alapok tárgyalásán túlmenően az elválasztástechnika modern módszereiről (mintaelőkészítés, kromatográfia, elektroforézis és ultracentrifugálás) és fontosabb alkalmazási területeiről kíván áttekintést adni. Az egyes fejezetekben bemutatott gyakorlati példák a (bio)analitikában, a biológiai és biokémiai kutatásokban, laboratóriumi diagnosztikában dolgozó szakemberek széles körének érdeklődését figyelembe véve főleg a biotechnológia, az élettan és a kórélettan szempontjából fontos alkalmazási területeken és vegyületcsoportokon (enzimek, fehérjék, gliko- és lipoproteinek, mono- és oligoszacharidok, nukleozidok, nukleotidok stb.) kívánják bemutatni a korszerű elválasztástechnikai módszerek széles spektrumát és alkalmazhatóságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kremmer-torkos-elvalasztastechnikai-modszerek-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave