Kremmer Tibor, Torkos Kornél

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata


Királis (zárványkomplex) kromatográfia

A királis (zárványkomplex) kromatográfia az optikai izomerek, enantiomerek elválasztásának hatékony módszere, amely mechanizmusát tekintve lényegében a szterikusan irányított enantioszelektív molekuláris kölcsönhatásokon alapul. A természetes anyagok többsége (a természetes-félszintetikus és szintetikus gyógyszerek 56%-a) királis vegyület, amelyek biológiai aktivitása és viselkedése (hatás, aktiválás-gátlás, felszívódás, fehérjekötődés, szöveti eloszlás, receptorkötődés, metabolizmus, kiválasztás stb.) általában valamely optikai antipódhoz kötött. Az enantiomerek természetes környezetükben, vagy gyógyszerkészítményekben racém (1 : 1) elegyek, míg a gyógyszerek nagy(obb) része tiszta enantiomer. Az enantiomerek elválasztása és királis tisztaságuk ellenőrzése gyógyszerként való felhasználásuk elengedhetetlen előfeltétele. A királis kromatográfia elmélete és alkalmazási területei néhány összefoglaló munkából részletesen áttekinthetők (Görög 1990, Beesley és Scott 1998, Ahuja és Rasmussen 2007).

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 109 7

Az elválasztási műveletek kezdetleges vagy kifinomult formái (fajtázás, szitálás, szűrés stb.) ősidők óta az alapvető emberi tevékenységek közé tartoznak. Fejlődésük az ókortól kezdve a középkori alkimistákon keresztül az újkor és az ipari forradalom eredményein át a modern tudományos és technikai eljárásokig az emberiség kultúrtörténetének jelentős részét képezi. Általában megállapítható, hogy a különböző elválasztástechnikák tapasztalati úton, az anyagi világ jelenségeinek és törvényszerűségeinek megismerésével szoros kölcsönhatásban, annak részeként és igényeként alakultak ki.

Könyvünk az egyetemi tananyagot kiegészítve az elméleti alapok tárgyalásán túlmenően az elválasztástechnika modern módszereiről (mintaelőkészítés, kromatográfia, elektroforézis és ultracentrifugálás) és fontosabb alkalmazási területeiről kíván áttekintést adni. Az egyes fejezetekben bemutatott gyakorlati példák a (bio)analitikában, a biológiai és biokémiai kutatásokban, laboratóriumi diagnosztikában dolgozó szakemberek széles körének érdeklődését figyelembe véve főleg a biotechnológia, az élettan és a kórélettan szempontjából fontos alkalmazási területeken és vegyületcsoportokon (enzimek, fehérjék, gliko- és lipoproteinek, mono- és oligoszacharidok, nukleozidok, nukleotidok stb.) kívánják bemutatni a korszerű elválasztástechnikai módszerek széles spektrumát és alkalmazhatóságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kremmer-torkos-elvalasztastechnikai-modszerek-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave