Steklács János, Bálint Ágnes, Csíkos Csaba, Zank Ildikó

Metakogníció, tudatelmélet, episztemológiai meggyőződések

Az iskolai tudásrendszer háttérdimenziói


Záró gondolatok, a pedagógusképzés jelentősége

Fejezetünk végén és a metakognícióra alapozott fejlesztésnek szentelt szakasz befejezéseként a pedagógusképzés és -továbbképzés szerepét hangsúlyozzuk ismét. Az utóbbi három évtizedben Magyarországon is egyre több olyan empirikus kutatási eredmény született, amelyeknek az iskolai gyakorlatba való visszaforgatása, ha úgy tetszik, disszeminációja, még várat magára. És ehhez képest még egy nagyságrenddel robusztusabb az a nemzetközi szakirodalmi anyag, amely releváns lehet számunkra. Ha esetleg a magyar nyelv egyedisége okán a nemzetközi szakirodalom bőségét egy erős szűrőn keresztül szeretnénk szemlélni, akkor kétlépcsős filterezés révén még mindig igen bőséges anyagot nyerünk. Az egyik szűrő az lehet, ha a konkrét nyelv megnevezésétől tartózkodó, és például sekély ortográfiájú nyelvekre vonatkozó tudományos publikációkat vesszük elő. Ehhez képest egy másik perspektívát jelent, ha a komparatív, különböző nyelven olvasók folyamatait összehasonlító vizsgálatok eredményeiből kiszűrjük azokat, amelyek a konkrét nyelvtől függetlenül igaznak tűnnek az olvasó tanulókra és olvasást tanító pedagógusokra vonatkozóan. Leggyakrabban az angol és valamely (számukra) különleges, esetleg egzotikus nyelv (pl. kínai) szerepel az ilyen összehasonlításokban.

Metakogníció, tudatelmélet, episztemológiai meggyőződések

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 664 072 9

„A tudomány tárgyalta dolgok megfigyelésében való előrehaladást a tudásszerzés módjának megismerése kell, hogy megelőzze." Aquinói Tamás

A tudomány a kezdetektől fogva a tudással többféle megközelítésből, módszerekkel és céllal foglalkozik, az európai kultúrában a filozófia, majd a teológia szentelt neki kiemelt érdeklődést. Olyan fontos alapfogalmak kerülnek elő az értelmezésében, mint a valóság, igazság, emberi értelem. A mottóban szereplő, Aquinói Tamástól származó gondolatot Turay Alfréd idézi Ismeretelmélet című könyvében. A gondolat ma is nagyon korszerűnek, szemléletformálónak tűnik a neveléstudomány rendszerében értelmezve is. A tudás fogalma és megszerzésének módja, mikéntje, képessége, eredményessége az oktatási rendszer tanítás, tanulás szempontjából értelmezett legfontosabb kérdéseként is felfogható, ehhez képest meglepően keveset foglalkozik a neveléstudomány a tudás szélesebb körben megjelenő értelmezésének kérdéseivel, azokkal a reprezentációkkal, amelyeket elsősorban a pszichológia, filozófiai vizsgál.

Aquinói Tamás fenti gondolata prioritásra utal, azt hangsúlyozza, hogy a tudomány tárgyalta dolgoknál, a valóság megértésénél, megismerésénél fontosabb, hogy hogy hogyan működik az ezt a folyamatot végző rendszerünk, az elménk, tudatunk. Hogyan viszonyul a valósághoz, igazsághoz, a jelenségek megértéséhez. Talán ma sem tudnánk kielégítő választ adni arra, hogy pontosabban mit is jelent a tudás, hogyan működik a tudásszerzés és hogyan működik a saját megismerési rendszerünk, ennek megítélése, hogyan funkcionál a kogníciónkra vonatkozó tudásunk, metakogníciónk. Az viszont kétségtelen a tudomány elmúlt évtizedeinek tükrében, hogy mindezeknek nagyon fontos szerepe van az oktatási rendszerben a tanulás, tanítás, tudásszerzés és rendszerezés folyamatában. A fenti fogalomkör három, egymástól talán nem is elválasztható területe a metakogníció, a tudatelmélet és az episztemológiai nézetek, meggyőződések.

A metakogníció mintegy fél évszázada van jelen a pedagógiai, pszichológiai tudományos gondolkodásban, a saját kognitív folyamatainkra vonatkozó tudásunkat értjük rajta, a gondolkodásunkat a gondolkodásunkról. A tudatelmélet (theory of mind) kifejezés a tudatunk, elménk működésére vonatkozó meggyőződéseink összességét jelenti. Az episztemológiai meggyőződések alatt a tudásról és a tudás működéséről kialakult nézeteket értjük.

A mostani munkánk a fenti fogalmakat helyezik pedagógiai, neveléstudományi fókuszba, a következő tételmondatokat járjuk körül: A metakogníció, a tudatelmélet, az episztemológiai meggyőződések fogalmai, jelensége szorosan összetartoznak, az oktatási rendszer, iskola, tanulás szempontjából értelmezett tudás szempontjából fontos szereppel, nagy jelentőséggel bírnak, meghatározzák a tanulók iskolai teljesítményét. A három fogalom megszületése, tudományos gondolkodásban elterjedése óta azonban kevés idő telt el, így még nem tudtak szervesen beépülni a pedagógiai gondolkodásba, a tanárképzésbe, osztálytermi gyakorlatba, így nem túlzás azt állítani, ez a három terület az oktatási rendszer korszerűsítése, fejlesztése szempontjából komoly tartalékot, lehetőséget jelent.

Hivatkozás: https://mersz.hu/steklacs-balint-csikos-zank-metakognicio-tudatelmelet-episztemologiai-meggyozodesek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave