Mónus Ferenc

Eredményesség és mérése a fenntarthatóságra nevelésben


A környezeti viszonyulás és a környezetbarát viselkedés mérése – eltérő mérésmódszertani megközelítések összehasonlítása

Összefoglaló A környezeti viszonyulások (értékek, attitűdök és aggodalom) és a környezetbarát viselkedés (pro-environmental behaviors; PEB) mérésének régre visszamutató hagyományai vannak számos tudományterületen, például a környezeti nevelési irányelvek és hatékonyságának vizsgálata terén, a marketingben, a szociológia, a társadalmi átalakulás és innováció területein. Az eddigiek során számos mérőeszközt fejlesztettek ki mind a környezeti viszonyulás, mind a PEB mérésére. A mérőeszközök eme bősége azonban kihívást is jelent a kutatóknak, amikor kutatásaikhoz a legjobban illeszkedő mérőeszközt szeretnék kiválasztani. Ebben a fejezetben a környezeti viszonyulás, elsősorban a környezeti attitűdök (environmetnal attitudes; EA) és a PEB különböző mérési módszereit, eszközeit hasonlítom össze. A vizsgálat eredményei szerint a környezeti attitűdök mérésére szolgáló két széles körben elterjedt és használt mérőeszköz, az új ökológiai paradigma (New Ecological Paradigm; NEP) skála és a két fő környezeti érték (Two Major Environmental Values; 2-MEV) skála jelentős átfedésben vannak egymással, mindazonáltal jól meghatározható különbségek is kimutathatóak közöttük. A lenti vizsgálat során ezt a két skálát egységes keretbe foglalva vizsgáltam, és kimutattam hogy ebben a keretben a 2-MEV-skála „megőrzés” és „használat” alskálája továbbra is hangsúlyos marad. Ezeken kívül a környezeti viszonyulásnak (attitűdöknek) egy további aspektusa, az „öko-válság” érzékelése domborodik ki, amelyet egyedülállóan csak a NEP-skála fed le, a 2-MEV-skála tételei alapján nem lehet a megkérdezettek attitűdjeinek erre az aspektusra vonatkozó információhoz jutni. Ennek az egységes keretnek az általános érvényességét a következő fejezetben vizsgálom majd tovább. A környezetbarát viselkedés elemzésének eredményei azt mutatják, hogy a viselkedési nehézségek becsléseit figyelembe vevő, Rasch-modell alapú mérőeszközök hatékonyabban mérik a környezetbarát viselkedést. Ezek érvényessége jobb, mint a széles körben használt összetett (kompozit) változóké, melyek a kérdőívi tételekre adott válaszok pontszámait egyszerűen összeadják vagy átlagolják. A fejezetben továbbá kitérek még a környezetbarát viselkedés mérése kapcsán felmerülő egyéb kérdésekre, nehézségekre, melyek megvitatásával próbálom segíteni a témával később foglalkozó kutatókat, a környezetbarát viselkedés mérőeszközeinek fejlesztőit.

Eredményesség és mérése a fenntarthatóságra nevelésben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Debreceni Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2024

ISBN: 978 963 615 170 6

A gyermekek és a fiatalság a jövő záloga, ugyanígy a gyermekek és a fiatalság oktatása, nevelése is az. Ha hajlandóak vagyunk meglátni és elismerni, hogy az emberiség környezet átalakító tevékenysége során olyan messzire ment el, hogy már saját gyermekeink, sőt talán saját magunk biztonságos környezetét veszélyeztetjük, és ha ezen változtatni akarunk, akkor az egyik legkézenfekvőbb út az oktatás környezeti indíttatású átalakítása. Oktatási intézményeink oktatási és nevelési gyakorlatát úgy kell meghatározni és megvalósítani, hogy ezek a környezetéért felelősséget vállaló ember és társadalom felé való átállást szolgálják. Szükség van tehát az oktatási és nevelési gyakorlat átalakítására. Fontos, hogy a különböző oktatási szintekről kikerülő következő generációk természeti környezethez való viszonya valóságosabb legyen, szemléletük segítse őket az emberi tevékenységek által a környezetre rótt terhek mérséklésében. Az oktatási intézményekben megszerzett tudásuknak pedig lehetővé kell tennie, hogy a jövőben feltehetően egyre gyorsabban változó környezeti viszonyok közepette életük során rugalmasan és olyan technológiákkal, illetve társadalmi struktúrákkal alkalmazkodjanak, melyek nem fokozzák tovább az előttünk és az előttük tornyosuló környezeti problémákat. … A könyvben a fenntarthatóságra nevelés hazai folyamatainak áttekintését követően esettanulmányok formájában mutatom be saját kutatásaimat a következő területeken: egy felsőoktatási intézmény (a Nyíregyházi Egyetem) fenntarthatóságra nevelési tevékenységének leíró összegzése (4. fejezet); a fenntarthatósághoz és a környezethez fűződő szemlélet változásának nyomon követését megalapozó kvantitatív mérési módszerekkel kapcsolatban fennálló dilemmák (5. fejezet); a fenntarthatóságra nevelés eredményességének kvantitatív vizsgálata különböző oktatási intézményekben (6. fejezet); a fenntarthatósághoz és a környezethez fűződő viszonyulást, attitűdöket vizsgáló egyéb kvantitatív kutatások (7. fejezet).

Hivatkozás: https://mersz.hu/monus-eredmenyesseg-es-merese-a-fenntarthatosagra-nevelesben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave