4.2.3. Naplózáson alapuló módszerek

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A naplózáson alapuló módszerek közös jellemzője az, hogy több napon keresztül, naponta egy vagy több alkalommal az egyén önmegfigyelést végez, jelöli és rögzíti az átélt érzéseit, tevékenységeit vagy társas interakcióit hagyományos papír–ceruza módszerrel vagy elektronikusan, okos eszközre letölthető applikáción keresztül. Ezekkel a módszerekkel Experience Sampling Method néven ismert a szakirodalomban, amelyről kiváló angol nyelvű összefoglaló kötet jelent meg a közelmúltban (Myin-Germeyrs és Kuppens, 2022).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az adatfelvétel céljának függvényében rákérdezhetnek egyéb részletekre is, például az érzések intenzitására, a kiváltó helyzet sajátosságaira, az egyén válaszreakcióira (pl. Mit tett? Mire gondolt? Mennyire volt sikeres az érzelem megváltoztatása? Kipróbált-e más stratégiát?). Ezeket a technikákat a kognitív viselkedésterápia is sikerrel alkalmazza (7. ábra). A hétoszlopos gondolatnaplóban az egyén rögzíti mit csinált (Helyzet), mit érzett és mennyire volt intenzív ez az érzés (Hangulat, érzés), mi futott át a fején, amikor a negatív érzés kialakult benne (Automatikus gondolat), mi támasztja alá és mi cáfolja, hogy a gondolata igaz (Bizonyíték…), milyen egyéb gondolatok jutottak eszébe (Reálisabb gondolat) és hogyan változott meg az érzése (Régi érzés újraértékelése).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

7. ábra. Hétoszlopos gondolatnapló szempontrendszere és egy példa a gondolatnapló alkalmazására
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rochester Interaction Record (RIR) önmonitorozási technika elsősorban a társas interakciókhoz kapcsolódó érzések elemzésére szolgál (5. táblázat). Többféle változata létezik. Fókuszban állhat például a magány, a társas támasz érzése, az egészségi állapot vagy a tanulmányi eredményesség (Wheeler és Reis, 1991).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

5. táblázat. Példa a Rochester Interaction Record önmonitorozási technika elemzési szempontjaira (Wheeler és mtsai, 1983 nyomán)
Dátum és időpont
Időtartam (óra, perc)
Helyzetben részt vevők száma (nők, férfiak)
Meghittség
felszínes
1
2
3
4
5
6
7
jelentőségteljes
Nyitott voltam
kicsit
1
2
3
4
5
6
7
nagyon
Mások nyitottak voltak
kicsit
1
2
3
4
5
6
7
nagyon
Minőség
kellemetlen
1
2
3
4
5
6
7
kellemes
Elégedettség
a vártnál kisebb
1
2
3
4
5
6
7
a vártnál nagyobb
Kezdeményező
inkább én
1
2
3
4
5
6
7
inkább mások
Hatás, befolyás
inkább én
1
2
3
4
5
6
7
inkább mások
A helyzet természete
MUNKA FELADATVÉGZÉS SZABADIDŐ BESZÉLGETÉS RANDI
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Terápiás folyamatok követésére vagy rehabilitáció folyamat kimenetének, eredményességének jelzésére alkalmas Pennebaker és Evans expresszív naplóírás módszere (Pennebaker és Evans, 2014). Ennek során a résztvevőket arra, kérik, hogy írjanak egy megadott témáról 1–5 egymást követő napon keresztül, 15–30 perc idői ráfordítással. Az írás folyamata általában laboratóriumi körülmények között történik, és a részt vevők nem kapnak visszajelzést az írásaikról.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Pennebaker és kollégái eredetileg traumatikus események átélését követően alkalmazták a fenti módszert. Később kipróbálták érzelmileg megterhelő események leírására vagy jelentős élethelyzetbeli változások kapcsán is (pl. betegség, munkahelyváltás, felsőfokú tanulmányok megkezdés). Az eredmények azt mutatták, hogy az írás folyamata rendkívül erőteljes pozitív hatást váltott ki mind az objektív, mind a szubjektív egészségi mutatókra és az egyén jóllétére, függetlenül attól, hogy kik, milyen témáról, hány napon keresztül írtak (Pennebaker és Chung, 2007).
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave