4.3.2.5. Szemmozgásokkal kapcsolatos módszerek

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szemmozgások vizsgálata napjaink kognitív kutatásaiban gyakran alkalmazott módszernek számít. Lényegi vonása, hogy a tekintet iránya és váltakozása expliciten reflektál a figyelmi folyamatok sajátosságaira. A szemmozgásokért három pár extraokuláris izom felel, melyek működését három pár agyideg (III., IV., VI.) irányítja. A legfontosabb szemmozgások az alábbiak: fiziológiás tremor (30–80 Hz); szakkádok (900°/s); lassú követés (sodródás); vergens szemmozgások (közeli-távoli fókuszálás); illetve a gyors, reflexes mozgások (VOR: vesztibulo-okuláris reflex, OKN: optokinetikus reflex). Legkönnyebben a lassabb mozgások követhetőek, a normál tremor és a gyors reflexes mozgások csak nehezen.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elektrookulográfia (EOG) jelregisztráció során azt használjuk ki, hogy a szem elektromos dipólusként működik: pozitív pólusa a szaruhártya felszíne, negatív pólusa pedig a retina mögött helyezkedik el, a két pont közötti feszültség 0,4–1,0 mV között változik. A szemmozgások regisztrálása azon alapul, hogy a szemgolyó körüli elektromos tér helyzete a szemmozgásokkal együtt változik. Az elektródokat tipikusan horizontálisan és ventrálisan helyezik fel a szemkörüli bőrfelületre, melyek rögzítik a szemmozgással járó elektromos potenciálváltozásokat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szemkövetés/tekintetkövetés (eye-tracking) olyan módszer, mely lehetővé teszi számunkra a vizsgálati alany által feldolgozott információ „on-line” követését: mely ingerrészre néz először, illetve később; melyikkel foglalkozik többet, illetve kevesebbet. Ehhez (általában) optikai eljárást használunk. Első lépésben infravörös fénnyel világítjuk meg a szemeket, amely a pupilla területén „elnyelődik”, a szaruhártyáról azonban visszaverődik. Második lépésben a visszaverődő fényt egy videokamera vagy optikai szenzor észleli és rögzíti. Végül, a visszaverődés váltakozásai alapján egy számítógépes elemzés kiszámítja a szemek mozgásában bekövetkezett változásokat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pupillometria a szembogár méretének és reaktivitásának meghatározására szolgáló eljárás, melynek során infravörös kamera segítségével figyeljük meg a pupilla átmérőjének változásait különféle feladatok megoldása során. A pupillatágasság vegetatív szabályozás (felső nyaki ganglion, illetve III. agyideg) alatt áll, így jól tükrözi a központi idegrendszerben bekövetkező arousalállapot és izgalmi szint változásait. A kognitív terhelés növekedésével a pupilla átmérője is megnő.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave