6.2. Az IAPS-képek által kiváltott érzelmi állapotok értékelése

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az IAPS-képek érzelemkiváltó értékének mérésére Margaret Bradley és Peter Lang (1994) kifejlesztette a Self-Assessment Manikin (SAM) nevű nem verbális értékelési eljárást. Magyar nyelvre történő adaptálásához a Sajátérzés Mutató (SAMU) elnevezést javasoljuk. Az eljárás során a kísérleti személyek emberkét ábrázoló piktogramok segítségével jelölhetik a képek által kiváltott érzelmi élményeiket. Három dimenzió mentén történik az értékelés, egy-egy skálát öt figura jelöl, voltaképpen a Likert-skála beosztásainak megfelelően (10. ábra). A válaszlapon azonban a figurák között üres mezők is találhatók, így tulajdonképpen a válaszadás kilencfokú skálán történik, ahol a páratlan értékeket figurák, a páros értékeket üres mezők jelzik (11. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

10. ábra. Sajátérzés Mutató (SAMU): figurák által meghatározott érzelmi dimenziók és a válaszadást segítő kifejezések
Felső sor: valencia; középső sor: arousal; alsó sor: kontroll (Az ábra Lang és mtsai, 2005 nyomán készült.)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

11. ábra. Kilencfokú SAMU-skálák valencia, arousal és kontroll dimenziókon történő értékeléshez
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az első dimenzió a kellemesség vagy valencia. A skála egyik végpontján a SAMU-figura boldog, mosolygós arcot mutat, míg a másik végponton lefelé görbül a szája, boldogtalan az arckifejezése. A kísérleti személy feladata az, hogy jelölje be a saját érzésének leginkább megfelelő figurát. Ha például a bemutatott kép kellemes érzést vált ki belőle, akkor a mosolygós SAMU-k közül válasszon. A második dimenzió az intenzitás vagy arousal dimenzió. Az egyik végpont erőteljes érzelmi reakciót, izgatottságot jelöl, míg a másik nyugodt állapotot ábrázol. Itt azt kell bejelölni, hogy a kép által kiváltott érzés mennyire vált ki felfokozott, izgatott állapotot vagy nyugalmat, ellazultságot esetleg unalmat. A harmadik dimenziónak több elnevezése van: dominancia vagy kontroll, amelyet különböző méretű SAMU-figurák jelenítenek meg. A kontinuum jobb oldalán lévő nagy SAMU segítségével a kísérleti személy azt jelzi, hogy a kép által kiváltott érzelmi állapot felett tud uralkodni, azaz kontrollálja az adott érzést, míg a kisebb méretű figurák arra utalnak, hogy az érzelmi állapot szinte elárasztó, eluralkodik a személyen, vagyis nehezebb kontrollálni azt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Mindhárom dimenzión öt figura és a figurák közti üres mezők adják a skála egyes pontjait. A figurákra és a figurák közti üres mezőkre tett jelölések alapján tehát kilencfokú Likert-skálának megfelelő módon rögzíthetők az adatok. Minden esetben a 9-es magas értéket jelöl (magas kellemességi mutató, magas arousal-kiváltó érték, nagyfokú kontroll az adott érzés felett), míg az 1-es alacsony mértékű kellemességet, gyenge izgalmi állapotot, valamint az érzések feletti kontroll alacsony szintjét mutatja.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave