1.3. Gyakorlati szempontok

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ebben a könyvben olyan kutatási eredményeket mutatunk be, amelyek középpontjában az érzelmek kiváltására alkalmas ingeranyagkészlet tesztelése és magyarországi adaptálása áll. A hazai vizsgálatsorozatban olyan kérdésekre kerestük a választ, hogy az általunk standardizált érzelemkiváltó képek mennyire megbízhatóan váltanak ki adott érzelmi állapotokat; a képekre adott érzelmi válaszok mennyiben hasonlítanak az eredeti, amerikai és más kultúrában kapott válaszokhoz; az egyének képekre adott érzelmi válaszai összefüggenek-e más tulajdonságaikkal (pl. tartós érzelmi-hangulati jellemzőikkel, szorongásukkal); valamint egészséges és érzelmi zavarral küzdő személyek eltérő válaszokat adnak-e az érzelemkiváltó képekre? A kötetben hat saját vizsgálat eredményeinek tükrében összegezzük ezeket a kutatási tapasztalatokat egyrészt azzal a céllal, hogy inspirációt nyújtsanak további kutatásokhoz, másrészt összehasonlításra adjon lehetőséget más, jövőbeli adatfelvételek eredményeivel (lásd 7. fejezet).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy szakma elsajátításához és annak magas szintű műveléséhez elengedhetetlenek a szakmai ismeretek, az elméletek és összefüggések megértése, de ugyanilyen fontos része a szakmai fejlődésnek a gyakorlati tapasztalat megszerzése, egy-egy módszer kipróbálása, személyes reflexiók megfogalmazása. A pszichológiában sincs ez másképp. A pszichológia szakos hallgatóknak az egyetemi alapképzés során főleg szemináriumokon van lehetőségük gyakorlati jellegű tapasztalatokra szert tenni. Kutatási gyakorlatokon, tudományos diákköri (TDK) pályamunkák és a szakdolgozatok készítésekor gyakran születnek olyan kutatások, amelyben a résztvevők vizuális ingereket látnak azzal a céllal, hogy az érzelmi reakcióikat vizsgálják. Ez a könyv nekik is szól. Támpontokat és gyakorlati segítséget nyújtunk a munkájukhoz azáltal, hogy rámutatunk az összefüggésekre elmélet és gyakorlat között, összefoglaljuk a vizuális ingeranyagkészletek kialakításának hátterét, módszertani sajátosságait és nem utolsósorban továbblépési lehetőséget adunk bővebb információhoz egy-egy ingeranyag kapcsán. A mellékletben 40 különböző affektív ingerkészlet rövid bemutatására vállalkozunk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az érzelmek összetett és szubjektív jellege indokolttá teszi tehát a többszempontú megközelítést, hiszen általuk növelhető az érzelmekkel kapcsolatos vizsgálatok érvényessége, szemben az egy megközelítést alkalmazó vizsgálatokkal.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Könyvünk nemcsak nagy tapasztalattal rendelkező kutatóknak szól, hanem olyan egyetemi oktató kollégáknak, szakdolgozatot vagy TDK-dolgozatot irányító témavezetőknek is, akik áttekintést és gyakorlati támpontokat szeretnének kapni az érzelmek mérési módszereiről. Ugyancsak jó szívvel ajánljuk a kötetet a pszichológus képzés alap-, mester- vagy doktori képzési szintjén tanuló egyetemista diákoknak és a gyakorlatban dolgozó pszichológusoknak, pszichiátereknek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Reményeink szerint a fent vázolt multidiszciplináris megközelítés, a könyv módszertani ajánlásai és gyakorlati tanácsai hozzájárulnak ahhoz, hogy a kérdőíves technikák mellett standard ingeranyagok is alkalmazásra kerüljenek az affektív pszichológiai kutatásokban, új lendületet és inspirációt adva a hazai érzelemkutatásnak.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave