7.4.1. Összesített képi mutatók a kérdőívek tükrében

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az összesített kellemességi mutató tekintetében nem találtunk együttjárást a kérdőíves adatokkal. Az összesített arousalérték gyenge pozitív kapcsolatot mutatott a PANAS pozitivitás alskálájával (Pearson r = 0,25; p < 0,05), azaz a képek által kiváltott nagyobb mértékű izgalom, feszültség, fokozott figyelem, aktivitás-szint magasabb PANAS pozitivitás értékkel járt együtt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az összes képre adott kontrollálás dimenzión gyenge negatív korrelációt találtunk a STAI, a CES-D és a PANAS negativitás alskálájával, és gyenge pozitív korreláció mutatkozott a Szubjektív boldogság skálával (STAI: r = −0,31; p < 0,01; CES-D: r = −0,23; p < 0,05; PANAS negativitás: r = −0,24; p < 0,05; Szubjektív boldogság skála (SHS): r = 0,26; p < 0,05). Az érzelmi állapotok feletti alacsonyabb kontroll élménye tehát nagyobb fokú szorongással, depresszióval és a negatív érzelmi állapotok túlsúlyával járt együtt. A magasabb kontroll érzése pedig a megélt boldogság mértékével volt összhangban.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A három dimenzió összesített értékei közül a valencia gyenge pozitív korrelációt mutatott az összesített BAS skálával (r = 0,29; p < 0,01), a BAS Hajtóerő és BAS Jutalom alskálákkal (BAS Hajtóerő: r = 0,32; p < 0,01; BAS Jutalom: r = 0,29; p < 0,01), valamint gyenge negatív kapcsolatot az SPSRQ büntetésre való érzékenység alskálájával (r = −0,25; p < 0,05). Ez azt jelenti, hogy a vizsgálati személyek minél kellemesebbnek ítélték a képeket összességében véve, annál magasabbnak bizonyult a viselkedéses aktivációs rendszer működésére utaló pontérték, míg az elkerülő viselkedésre utaló pontérték alacsonyabb volt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az összesített arousal pontszám pozitívan korrelált az SPSRQ jutalomra való érzékenység alskálájával (r = 0,21; p < 0,05), ami azt jelenti, hogy minél magasabb pontszámot ért el a személy a megközelítési tendenciákat mérő alskálán, annál intenzívebb érzelmi választ adott a képekre, miközben nagyobb fokú izgatottságot élt át.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az összesített kontrollálás dimenzió gyenge negatív korrelációt mutatott a BIS skálával (r = −0,28; p < 0,01), az SPSRQ büntetésre- (r = −0,26; p < 0,05) és jutalomra való érzékenység alskálájával (r = −0,25; p < 0,05). Vagyis, függetlenül attól, hogy az aktivációs vagy a gátló folyamatok léptek működésbe, a rendszer erősebb aktivációja nehezítette a szabályozást, az egyensúlyi állapot visszaállítását.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave