2.4. A vállalati turnaround menedzselés típusai

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az elmúlt években – mind szükségszerűen, mind kényszerűen – nőtt a válságmenedzselés szerepe a válságok előrejelzésében, lassításában és enyhítésében, lehetőséget biztosítva a válságok leküzdésére irányuló folyamatok kezelésére és azok káros következményeinek csökkentésére. Fink a következőképpen határozza meg a válságkezelést: „A válságkezelés – a válság megtervezése, a fordulópont – a kockázatok nagy része eltávolításának művészete, és a bizonytalanság lehetővé teszi sorsunk kedvezőbb irányítását” (Fink, 1986, 15). Ily módon a helyes irányítási gyakorlat megköveteli a konkrét válságkezelési mechanizmusok biztosítását és sikeres végrehajtását, amelyek segítik a menedzsereket a szervezetek sikeres fejlesztésére irányuló erőfeszítéseikben. Ebben a tekintetben ki kell emelni, hogy a válságkezelés négy, egymással összefüggő tényezőt foglal magában: a megelőzést, a felkészülést, a reagálást és a felülvizsgálatot (Coombs, 2018).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fordulatkezelési stratégiát hagyományosan egy négykategóriás cselekvési tipológia foglalja össze. A négy kategória a következő: bevételszerzés, termék/piac újrafókuszálása, vagyoncsökkentés és termelékenységjavítás. A fordulatokat a legtöbb esetben nemcsak a külső környezeti tényezők okozzák, hanem a cég stratégiai döntéseiért felelős vezetőség hozzá nem értése és tapasztalatlansága (Gowen & Tallon, 2002).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nyilvánvaló, hogy a válság eredete jelentősen befolyásolta a vállalati fordulatról szóló tanulmányokat, és a hanyatlás okai fontos szempontokká váltak a fordulatkezelési stratégiák kiválasztásánál (Pearce & Robbins, 1993). A cégeknek át kell pozicionálniuk stratégiájukat a belső stratégiai dimenzió okozta hanyatlásra adott válaszként, bár a működési szintű hanyatlást megtapasztaló cégeknek javítaniuk kell a hatékonyságot, hogy a megszorításra, a túlélésre összpontosíthassanak. A környezeti változások által okozott hanyatlást átélő cégeknek nincsen szükségük megszorításokra a sikeres fordulathoz, amennyiben a piaci környezet viszonylag optimista (Trahms, Ndofor & Sirmon, 2013). A megszorítás ugyanakkor sokkal jelentősebb a pesszimista gazdasági helyzettel szembesülő vállalatok fordulataiban (Xu, 2018).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A visszaesés okainak osztályozása és elemzése után a vállalati teljesítmény hanyatlásának súlyossága egy másik fontos szempont a fordulatkezelési stratégiák megválasztásában (Hofer, 1980). A viszonylag szerény teljesítménycsökkenést megélő cégeknek csak működési és finanszírozási költségeiket kell csökkenteniük, míg azoknak a cégeknek, amelyek olyan súlyos hanyatlással néznek szembe, hogy az a cég túlélését fenyegeti, meg kell válniuk eszközeiktől.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az előző, 2.3. fejezetben kitértünk a vállalati életpálya hanyatló szakaszának, válságszakaszának jelzéseire és okaira, de a problémák sikeres megoldását a hanyatló trend megfordulása jelenti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalati válságmenedzseléssel összefüggésben főként az angolszász szakirodalomban használatos a turnaround kifejezés, amelyet többféleképpen fordíthatunk magyarra: fordulat, trendforduló, megfordítás, irányváltás – többnyire különböző válságstációkban. A gyakorlatban a turnaround általában az operatív és a stratégiai válságmenedzselés megoldási módozata, amely „lényeges vagy meghatározó fordulatot” is jelenthet. Véleményünk szerint a vállalati gazdálkodásban a gyenge és erős pontok feltárásával a piaci versenyközegben való vállalati lét, a rövid(ebb) termék-életciklusok sürgős és rugalmas vállalati reakcióképességet igényelnek. Mindezek a stratégiai, pénzügyi és operatív gazdálkodásban növekvő mértékű és komplex változ(tat)áskezelést eredményeznek: stratégiai irányváltást, pénzügyi és szervezeti újra(át)szervezést – nem csak és nem kizárólag a reális vállalati válság fázisában.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A beteg társaságok kezelésére, jólétük helyreállítására és fenntartására működőképes megelőző, diagnosztikai és terápiás lépéseket kell tenni (Teng & Teng, 2006). A turnaround menedzselés a szervezeti, személyi, pénzügyi, teljesítménygazdasági intézkedések és koncepciók tervezésének, megvalósításának, valamint az új erősségek kifejlesztésének kreatív módja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalati fordulatkezelés empirikus kutatása azon alapul, hogy a vállalati turnaround menedzselés sikerét milyen ismérvek mentén tudjuk mérni aszerint, hogy figyelembe vesszük a cég működési fázisát, tevékenységeinek aspektusait, problémáit. Következésképpen a vizsgálat jelentősen meghaladja az „operatív” és a „stratégiai” dimenziókat, amelyeket általában a turnaround tevékenységek osztályozására használnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A leggyakrabban alkalmazott operatív – vagyis üzleti éven belül végrehajtható – turnaround tevékenységek a következők: vagyonértékesítés; a szervezet „karcsúsítása”; a veszteséges tevékenységek, termékek, szolgáltatások felszámolása; létszámcsökkentés; a telephelyek, üzletágak megszüntetése, vagyis a racionalizálás, mint legtágabb értelemben vett turnaround tevékenység. Ezek a tevékenységek a reaktív turnaround menedzselés és a kríziskezelő válságmenedzselés tevékenységei közé is tartoznak (Altman & Hotchkiss, 2011; Angwin et al., 2014; Adriaanse & van der Rest, 2017; Katits, 2017).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A leggyakrabban alkalmazott stratégiai – vagyis az üzleti évet meghaladó – turnaround tevékenységek a következők: a szervezeti folyamatok egyszerűsítése, decentralizációja, a marketing javítása, a menedzsment átszervezése, logisztikai és disztribúciós folyamatok megszervezése erős ellenőrzés mellett, vagyis kihagyhatatlan a kontrollingrendszeren alapuló korai figyelmeztető rendszerek fokozatainak kiépítése. Ezek a tevékenységek a reorganizációs turnaround menedzseléshez tartoznak (Altman & Hotchkiss, 2011; Angwin et al., 2014; Adriaanse & van der Rest, 2017; Katits, 2017).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A „fordulat” menedzselésének eszköztára a leggazdagabb. A konkrét feladatokat nem egyszerű meghatározni, de közelebb jutunk a feladatok meghatározásához akkor, ha különbséget teszünk a preventív, reorganizációs és reaktív turnaround menedzselési típusok között.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave