2.4.3. A reaktív turnaround menedzselés

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kiterjedt, kifejlett, de még uralható válság szakaszában beszélünk reaktív turnaround menedzselésről, amikor gyors és nagy léptékű globális válságelemzés után rövid, néhány hónapos akciótervek megvalósítása keretében kerül sor vagyonértékesítésre, a szervezet „karcsúsítására”, a veszteséges tevékenységek, termékek, szolgáltatások felszámolására, létszámcsökkentésre, valamint a telephelyek, üzletágak megszüntetésére.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amennyiben ezek az akciótervek eredményesek, úgy rá lehet térni a zavarelhárító menedzselés hosszabb távú módszereire (vagyis az említett reorganizációs és preventív turnaround technikáira).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Léteznek olyan súlyos válsághelyzetek, amelyekben a vállalatnak sem kisebb, sem nagyobb része nem tud tovább működni a korábban kitűzött célokért, a korábban kialakított szervezeti és működési rendben. Ez az igazi válságmenedzselés alapesete. A válság teljes, a vállalat egészére kiterjed, a megszűnés veszélye fennáll. (A vállalati működés verseny- és háttérkörnyezetében azonban jelentkezhet növekedés, vagy ezek maguk is a stagnálás, a visszaesés vagy a válság állapotában vannak.) Ilyenkor nem arra van szükség, hogy a vállalatvezetés mellett megbízást kapjon egy akár teljhatalmú válságmenedzser. Ebben az esetben általában az egész menedzsmentet le kell váltani, és a válságmenedzselés az új felső vezetői team feladata lesz. A radikális vezetőségváltás után a vállalatnak új célokért, új szervezetben, új működési rendben kell leküzdenie mély válságát. A válság ugyanis már nem szigetelhető el, áthatja a vállalat egészét. Ilyenkor – a tapasztalatok szerint – öngyilkosság az eredeti vezetésre bízni a talpra állítást. Ehhez nemcsak a régi vezetés felkészültsége hiányzik, hanem a bizalmat is elvesztette mind a tulajdonosok, mind az alkalmazottak, mind pedig a vevők és az üzleti partnerek részéről. A quick take off (gyors felszállás) válságmenedzselés nem mindig „gyors” a szó köznapi értelmében. (A 10.3. fejezetben olvasható egy eset leírása és megoldásának menete.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A válságmegoldás koncepciójának és tervének kimunkálása, valamint a terv megvalósítása a válságmenedzser feladata, aki mindezt többnyire egy új és általa jól ismert szakemberekből álló felső vezetői csapat, a válságmenedzseri team segítségével oldja meg. A quick take off egyik legalapvetőbb követelménye a hatékony időgazdálkodás: minél gyorsabban ki kell lábalni a válságból, hogy minél kisebb veszteség érje a vállalatot.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave