2.6. A hagyományos vállalati pénzügyek

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalati pénzügyek úgynevezett hagyományos tartalma az 1950-es évek végére kialakult. A fejlődés a tisztán deskriptív tételtől indulva (tőkeszerzési módozatok leírása) haladt a pénzügyi menedzselés kérdésein (pénzügyi tervezés és ellenőrzés) és a döntésorientált koncepciók kidolgozásán (az optimális tőkefinanszírozási döntéshozatalon) át, míg napjainkban az e-pénzügy, a fintech önálló és speciális területté fejlődik, és a kérdések, a problémák multidiszciplináris megközelítése válik jellemzővé. Ez az úgynevezett tradicionális irányzat a tőkeszerzés különböző alternatíváinak ábrázolására koncentrál, mindenekelőtt a belső és a külső tőke megszerzésének követelményeit emeli ki a tőkejuttatói kör szemszögéből. Hangsúlyozza egyrészt azt, hogy a kis tőkelekötésű, a tulajdonos által működtetett üzleti vállalkozások indítása a legkönnyebb. Másrészt a nagy tőkelekötéssel járó üzleti vállalkozások tulajdonlási formációjának osztottsága, korlátozott felelőssége egyaránt megkönnyíti a szabad töredéktőke bevonását, illetve a befektetett tőke kivonását. Fontos megemlíteni azt is, hogy ez az irányzat számba veszi és jellemzi a makrogazdasági tőkeátcsoportosítás pénz- és tőkepiaci intézményeit, amelyek az értékpapírokon keresztül a források közvetítését, transzferálását és időbeli terítését végzik. Ezek a különböző közvetítő szervezetek (brókerek, dealerek, betéti és nem betéti intézmények, valamint a másodlagos tőkepiaci szervezetek) a keresletükkel jelentkező megtakarítók és az értékpapír-kínálatukkal fellépő befektetők egymásra találását hivatottak elősegíteni, illetve a tranzakciók lebonyolítását végzik. Mindvégig jellemző volt a vállalati folyamatok külső optikán keresztül történő leírása, valamint az elméletképzés hiánya.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Hogyan válhat sikeresebbé, és hogyan tehető sikeresebbé a cég? Erre a kérdésre keressük a választ. Három területet különböztetünk meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Operatív pénzügyek: a meglévő vagyonnal való folyamatos gazdálkodás, a napi működés feltételeinek biztosítása. Alapvető célja az üzleti vállalkozás folyamatos és hatékony működtetése az erőforrások hasznosításával. Másképpen fogalmazva: jövedelmezően működni a fizetőképesség megtartásával. A jövedelmező működés megvalósításához elengedhetetlen a költség- és árkalkuláció, míg a fizetőképességet közvetlenül befolyásolja a forgótőke menedzselése. Itt már megjelennek – rövid távon – befektetési és finanszírozási döntések (például a likviditási gondok leküzdéséhez, az anyagvásárláshoz szükséges forgóeszköz-hitel kérelméhez és felvételéhez, a likvid források pénzügyi befektetési megvalósításához stb.).
  2. Stratégiai pénzügyek: a hosszú távú tőkefunkciók ellátása. A befektetés és a finanszírozás a vállalkozás egyik központi működési területét képezi. A vállalati tevékenység befektetésre és finanszírozásra vonatkozó döntéseinek összhangban kell lenniük a gazdálkodás más, stratégiai jellegű döntéseivel. A beruházásokra, a termék- és tevékenységszerkezetre vonatkozó vállalati vezetői döntések ugyanúgy hatással vannak a pénzügyi vezetés elhatározásainak sikerére, mint a piacra, a vállalati szervezetre vagy a humán erőforrásokra vonatkozó stratégiai döntések. Nem hagyható ugyanakkor figyelmen kívül, hogy a pénzügyi irányítás – az előzőektől függetlenül – a vállalkozás finanszírozási struktúráján keresztül képes befolyásolni a vállalat pénzügyi függőségének mértékét és a tulajdonosok részvényegységeire, üzletrészeire jutó jövedelemszintjét. Ezeknek a stratégiai döntéseknek a célja a vállalati érték növekedése. Ha a vállalati értékből levonjuk az adósság értékét, akkor az így kapott reziduum a tulajdonosi érték (Shareholder Value, SV).
  3. Az előző két terület teljesítményeinek vizsgálata, tervezése, elemzése és ellenőrzése. Egy üzleti vállalkozás teljesítménye a vállalat vezetői által hozott számtalan egyedi döntés eredője. Az üzleti teljesítmény mérése ezért e döntések pénzügyi és gazdasági kihatásainak elemzését, valamint az eredmények értékelését foglalja magában, összehasonlítható mérési módok alkalmazásával (2.6. ábra).
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2.6. ábra. Az úgynevezett hagyományos vállalati pénzügyek tartalma
Forrás: Katits, 2017
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave