1. A témakör fogalomtára

 
„Tudni kell, mi az, amiről elmélkedünk, mert különben okvetlenül teljesen elhibázzuk a dolgokat.”
(Platón)
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ez a fejezet tartalmazza a vállalati fordulatkezeléssel és fenntarthatósággal kapcsolatos pénzügyi és gazdasági fogalmakat.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Adizes-féle életciklus-modell. A vállalati létezést az élő organizmusok életútjához hasonlítja, annak analógiájára nevezi el. A születést megelőző udvarlási szakasztól a halálig terjedő életpályát különböző szakaszokra bontja, amelyekből a felmerülő problémákra adandó válasz szerint vagy továbblép a vállalat a következő szakaszba, vagy elkezd hanyatlani. Tehát a további életút szempontjából kritikus pont a problémákra adott válasz minősége.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Adós. Az a gazdálkodó szervezet, amely tartozását (tartozásait) az esedékességkor nem tudta vagy előreláthatóan nem tudja kiegyenlíteni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Adósság (debt). A mérleg „forrás” oldalán a hosszú lejáratú kötelezettségek nagysága. Ne vonjuk össze a rövid lejáratú kötelezettségek nagyságával, mert ez utóbbi közvetlenül a fizetőképességet befolyásolja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Aktív válságmenedzselés. A válságproblémák megjelenésekor gyors és hatékony intézkedésekkel igyekszik megakadályozni a válság tartóssá válását: új piacok felkutatásával, a költségek csökkentésével, a minőség javításával stb.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Átmeneti finanszírozás. A meglévő vagy új hitelező által biztosított bármilyen új pénzügyi támogatás, amely magában foglalja legalább az észszerűen és haladéktalanul szükséges pénzügyi támogatást – ideértve a fennálló és ismételten igénybe vehető hitel-, garancia-, kereskedelemfinanszírozási (okmányos megfinanszírozás, akkreditív/okmányos beszedés), faktoring-, követelés- vagy adásvételi szerződések igénybe nem vett részét és a fedezeti körből kiengedett biztosíték alapján járó megtérülést is –, amelynek célja, hogy az adós az egyedi végrehajtási intézkedéseket felfüggesztő moratórium során is folytathassa működését, vagy hogy az adós megőrizze vagy növelje az értékét.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Befektetés vs. beruházás. A befektetéseknek (investments) három módozatát különböztetjük meg: materiális és immateriális beruházás (investation, investition), valamint pénzügyi befektetés. Beruházás: forrásokból materiális és immateriális vagyontárgyak vásárlása, amelyek a birtokos számára jövőbeli haszonnal járnak. Pénzügyi befektetés: részvények, kötvények és üzletrészek vásárlása, hosszú lejáratra nyújtott hitelek és kölcsönök. Vagyis az értékpapírok vétele a pénzügyi befektetésnek csak egy szűk területe. A befektetők célja mindhárom esetben azonos: többlet-pénzáram elérése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Beolvadás. A beolvadó gazdasági társaság megszűnik, vagyona pedig az átvevő gazdasági társaságra száll át mint jogutódra, amelynek társasági formája változatlan marad.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bevétel vs. értékesítési árbevétel. Bevétel: tárgyi vagy pénzügyi növekedéssel együtt járó folyamat, amelynek hatására a vállalat vagyona nő. Az értékesítési árbevétel a szerződés szerinti teljesítés időszakában az üzleti évben értékesített, vásárolt és saját termelésű készletek, valamint a teljesített szolgáltatások ellenértéke. Tehát a vállalat realizálási folyamata által keletkezett, pénzben kifejezett bevétel, amelyet közvetlenül az eredménykimutatás részének tekintünk. Vagyis a bevétel az értékesítésből, pénzügyi műveletekből és egyéb bevételekből (pl. a működéshez nem szükséges eszközértékesítésből) áll.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Biztosított hitelező. Az adós cégnek (üzleti partnernek) csak fedezetbiztosíték (zálogjog, kezességvállalás, banki garancia stb.) ellenében nyújt finanszírozási forrást. Így ha az adós nem fizeti a tartozását, akkor a fedezett-biztosított vagyontárgyak kiadásával érvényesíti az igényét.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bridge financing (áthidaló finanszírozás). Olyan vállalat finanszírozása a cél, amelynek tulajdonosai jegyzett társasággá akarják átalakítani vállalkozásukat, illetve azt tőzsdére szeretnék vinni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csőd. Egy fizetésképtelen vállalkozás esetében olyan helyzetet jelent, amikor az adós és hitelezői egy független segítő közreműködésével próbálják átütemezni az adósságokat és helyreállítani a fizetőképességet. Hétköznapi értelemben a csőd olyan helyzetet jelent, amikor valakinek nem sikeres egy vállalkozása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődbiztos. A bíróság által a rendes csődeljárásban a csődnyitással kijelölt szakértő, akinek feladata a hitelezői igények befogadása, nyilvántartásba vétele, visszaigazolása, valamint a hitelezők döntéséig – törvényi korlátok között – a vagyon kezelése. (Magyarországon vagyonfelügyelő látja el ezeket a feladatokat.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődegyezség. Az adós és a hitelezők között a hitelezői gyűlésen létrejött, az eljárás befejezésére irányuló hitelezői többségi megállapodás, amelynek bírósági jóváhagyásával a csődeljárás megszűnik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődeljárás. A csődeljárás célja a még életképes szervezet átstrukturálása. Csődeljárás megindítását csak az adós kérelmezheti a bíróságon. Amennyiben nincs csődegyezség, úgy beindul a felszámolási eljárás. A csődeljárás alapvetően jogi, gazdasági, pénzügyi és változtatásmenedzselési folyamat, amelynek közzétételétől számított 90 napig fizetési haladék illeti meg az adóst a hitelezőkkel, pénzkövetelőkkel szemben. Ennek feltétele, hogy az adós köteles a fizetőképesség helyreállítására alkalmas programot és egyezségi javaslatot kidolgozni és azt a hitelezőkkel megtárgyalva elfogadtatni. Az adós, a hitelező, a végelszámoló, a külföldi főeljárás felszámolója, illetve a jogszabályban erre felhatalmazott szervek által az adós fenyegető fizetésképtelensége vagy fizetésképtelensége esetén kezdeményezett, nem peres eljárás. A csődeljárás célja, hogy az adós számára lehetőséget teremtsen tartozásai rendezésére, illetve a hitelezőivel való megegyezésre annak érdekében, hogy elkerülje a fizetésképtelenség miatti felszámolási eljárást és a megszüntetést.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

    • Adós által irányított csődeljárás: az adós által kezdeményezett csődeljárás, amelyben a hitelezői gyűlésen hozott döntés bírósági jóváhagyásáig az adós a bíróság által kijelölt vagyonfelügyelő jogai által korlátozott rendelkezési joggal rendelkezik a vagyon felett.
    • Rendes csődeljárás: az adós (amennyiben a korlátozott rendelkezési jogot sem kívánja fenntartani), a hitelező, a végelszámoló, a másodlagos főeljárás felszámolója, illetve az erre felhatalmazott szervek által kezdeményezett csődeljárás, amelyben a csődnyitást követően a hitelezői gyűlésen hozott döntés bírósági jóváhagyásáig a csődbiztos veszi át a vagyon feletti rendelkezési jogot.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődeljárás iránti kérelem. Az adós cég vezető tisztségviselője nyújtja be a cégbíróságnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődeljárás vs. felszámolási eljárás. A csődeljárás célja a még életképes szervezet átstrukturálása. Csődeljárás megindítását csak az adós kérelmezheti a bíróságon. Amennyiben nincsen csődegyezség, úgy beindul a felszámolási eljárás. A csődeljárás alapvetően jogi, gazdasági, pénzügyi és változtatásmenedzselési folyamat, amelynek közzétételétől számított 90 napig fizetési haladék illeti meg az adóst a hitelezőkkel, pénzkövetelőkkel szemben. Ennek feltétele, hogy az adós köteles a fizetőképesség helyreállítására alkalmas programot és egyezségi javaslatot kidolgozni és azt a hitelezőkkel megtárgyalva elfogadtatni. Amennyiben nincsen csődegyezség, úgy beindul a felszámolási eljárás.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődhitelező. A csődnyitás után, az eljárás alatt az adós tevékenységének folytatásával, illetve tevékenységének befejezésével kapcsolatban keletkezett tartozások, valamint az eljárás során felmerült költségek hitelezője.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődköltségek. A csődbe jutás költséggel jár, amely szűkíti a hitelezői igények kielégítésére fordított pénz- és vagyonalapot, így a hitelezői követeléseket nem lehet teljes mértékben kielégíteni. Két csoportja van: közvetlen és közvetett csődköltségek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődmenedzselés. Alapvetően jogi, pénzügyi és gazdasági, valamint változtatásmenedzselési folyamat, amelynek során tekintettel kell lenni társaságjogi, adózási szempontokra, valamint munka-, csőd- és bankjogi vonatkozásokra.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődön kívüli egyezség (gyakran kényszeregyezség). „Puha” válságkezelő módszer. A pénzügyi gondok megoldásának egyik útja az adósság egy részének vagy egészének átütemezése. A másik lehetőség az, hogy hitelezői szerepét átváltja tulajdonosi szerepre, követelését pedig tulajdonosi jogot biztosító részvényre cseréli. A harmadik lehetőség a szanálás, egy olyan állami támogatás, amely átmeneti védelmet és tartós feltételekhez kötött stabilitást biztosít.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődtörvény. 1992. január 1-jén lépett hatályba a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló XLIX. törvény, amelyet azóta többször módosítottak. 2006-ban kikerült a törvényből a végelszámolási eljárás.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődvagyon. Az a vagyon, amellyel az adós a csődnyitás időpontjában rendelkezik, vagy amelyet azt követően, az eljárás alatt szerez, illetve visszaszerez.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Csődvédelem. Azt szolgálja, hogy az adós cég lejárt tartozásaiért helytállni nem képes vállalkozást a hitelezők ne számolhassák fel azonnal. A fizetésképtelen vállalkozás tulajdonosai a csődeljárás keretében, az állam felügyelete mellett megpróbálják megmenteni a vállalkozást. Ehhez általában közérdek fűződik, mivel a pillanatnyi fizetésképtelenség ellenére sok vállalkozás újra értéktermelővé válhat, amivel munkavállalóinak és üzletfeleinek is sok kellemetlenséget takaríthat meg. A magyar jogban a csődvédelmet a csődeljárás garantálja. A sikertelen csődeljárás után a hitelezők felszámolhatják a vállalkozást. A jelenleg hatályos csődtörvényben ez a kifejezés nem szerepel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egyszerűsített végelszámolás. Csak a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságot (bt. és kkt.) érinti. Csak akkor kerülhet rá sor, ha a cég végelszámolása az annak kezdő időpontjától számított 120 napon belül befejeződik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Eladósodottság. A vállalkozás az eladósodottság állapotában van, ha a hosszú lejáratú kötelezettségek jelentős mértékben meghaladják a saját tőke nagyságát.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Emergency take off (meredek felszállás szükségállapotban). Válságmenedzselési technika, amelyet akkor alkalmazunk, amikor a válsághelyzet kiteljesedett, és az egész vállalatot érinti. A vállalati működés környezetére jellemző a stagnálás, a visszaesés és a válság. Nemcsak a válság megoldására fordítható idő szűkös, de a válságkezelésre felhasználható eszközök is korlátozottabbak. Ennek megfelelően a válságmenedzser mozgástere beszűkül. A válságmegoldás eszköze többnyire a terjeszkedés vagy a súlypontáthelyezés olyan új földrajzi régióba, ahol nem következett be gazdasági visszaesés.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Érintettek elmélete (Stakeholder Theory, ST). Az ST alaptétele, hogy minél erősebbek az érintett kapcsolatai más külső felekkel, annál könnyebben teljesíti vállalati, üzleti céljait; és minél rosszabbak ezek a kapcsolatok, annál nehezebben. Az érdekelt felekkel kialakított erős kapcsolatok a bizalmon, a tiszteleten és az együttműködésen alapulnak. Az ST célja, hogy a versenyelőny kialakítása érdekében segítse a vállalatokat a külső csoportokkal fenntartott kapcsolatok erősítésében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

„Erős” jelzés. Konkrét, egyértelműen értelmezhető információtartalma van, amely gyakran jelentkezik kockázatnál.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Establishment capital (megszilárdítási vagy terjeszkedési tőke). Itt a cél az, hogy az adott cég lépést tudjon tartani a versenytársak fejlesztéseivel és a piac változó igényeivel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Felszámolás. A csődeljárásnak a hitelezői gyűlésen hozott döntés bírósági jóváhagyásával induló azon szakasza, amelynek feladata a hitelezők döntése alapján a vagyon értékesítése, a befolyt pénzösszeg szétosztása a hitelezők között. Hitelezői döntés hiányában, illetve szankciójellegű eljárások esetén a hitelezői gyűlést követően a bíróság végzése alapján az eljárás felszámolásként folytatódik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Felszámolási eljárás. Amennyiben nincsen csődegyezség, beindul a felszámolási eljárás, de ezt az adós és a hitelező is kezdeményezheti. A végeredmény a gazdálkodó szervezet jogutód nélküli megszűnése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Felszámoló. A felszámolásról szóló bírósági döntéssel felszámolóként kijelölt szakértő, akinek feladata a vagyon kezelése, értékesítése, majd ennek megtörténte után, a vagyonfelosztási javaslat jóváhagyását követően a vagyon ennek alapján történő szétosztása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fenntartható fejlődés (Sustainable Development, SD). Tág, dialektikus fogalom, amely egyensúlyt teremt a gazdasági növekedés, valamint a környezetvédelem és a társadalmi méltányosság között. Az SD tág fogalom, mivel egyesíti a közgazdaságtant, a társadalmi igazságosságot, a környezettudományt és -menedzsmentet, az üzletvezetést, a politikát és a jogot.  A változás folyamata, amelyben az erőforrások kiaknázása, a befektetések iránya, a technológiai fejlődés iránya és az intézményi változás mind összhangban vannak, valamint mind a jelenlegi, mind a jövőbeni lehetőségeket növelik annak érdekében, hogy megfeleljenek az emberiségnek, a szükségleteknek és a törekvéseknek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fizetési haladék (moratórium). Célja a csődvagyon megőrzése a hitelezőkkel kötendő egyezség érdekében. A csődeljárás során olyan programot kell kidolgozni, amely alkalmas az adós megrendült fizetési képességének helyreállítására és ezzel a hitelezők bizalmának visszaszerzésére. A csődeljárás megkívánja az adós és a hitelezők aktív közreműködését, mert az érdemi munka – egyeztetés, egyezségkötés – az adós és a hitelező feladata, a bíróságnak csak a törvényesség betartására kell ügyelnie. Itt nem arról van szó, hogy a kötelezett nem teljesít, hanem arról, hogy az adós a csődtörvény alapján minden vele szemben esedékessé vált pénzkövetelésre törvényi halasztást kap.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fizetésképtelenség. Olyan helyzet, amelyre tekintettel az adós ellen a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (csődtörvény) szerinti felszámolási eljárás megindításának helye van. A vállalat akkor fizetésképtelen, ha rövid lejáratú tartozásait (szállítói, bér-, járulék-, adó-, áfa- és osztaléktartozásait, valamint a hitelek és kölcsönök kamatait és törlesztéseit) már nem képes, nem tudja fizetni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fizetésképtelenség rendezése. Piacgazdaságban alapvetően három rendezési módja lehet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. Az adós és a hitelezők közötti bizalom esetén az adósságok átütemezése csődön kívüli egyezség keretében.
  2. A csődeljárás iránti kérelem benyújtásával és jóváhagyásával az adós gazdálkodó szervezet fizetőképességének, illetve működésének helyreállítására irányuló reorganizáció.
  3. Az adóssal szembeni hitelezői követelések kielégítésére és az adós működésének lezárására irányuló felszámolás.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fizetőképesség helyreállítására alkalmas program és egyezségi javaslat. Alkalmas az adós megrendült fizetési képességének helyreállítására és ezzel a hitelezők bizalmának visszaszerzésére.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fledging capital (fejlesztési tőke). A termelés megkezdése utáni időszakot finanszírozza.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Futurológia, jövőkutatás. A tevékenység komplex jövőképének előrevetítése, a jövőt befolyásoló tényezők vizsgálata.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Gazdálkodás vs. vállalkozás. A gazdálkodás a gazdasági szereplők olyan észszerű cselekvéseit jelenti, amelyek során a szűkösen rendelkezésre álló termelési tényezőket és javakat a szükségletek lehető legmagasabb szintű kielégítése céljából használják fel. A vállalati gazdálkodás a gazdasági tevékenységek céltudatos megszervezése, a rendelkezésre álló erőforrások észszerű felhasználására irányuló tevékenység. Az üzleti életben azt tapasztalhatjuk, hogy nincsen vállalkozás rendtartás és biztonságkeresés (azaz gazdálkodás) nélkül, és nincsen „kizárólagos” gazdálkodás kockázatvállalás (azaz vállalkozás) nélkül. Az üzleti vállalkozás tevékenysége számára a gazdálkodás jelenti a biztos hátteret, ugyanakkor energiájuk nagy részét az egymásba torlódó kockázatvállalásokra fordítják. A ’gazdálkodás’ és a ’vállalkozás’ egymáshoz viszonyított arányát nagymértékben befolyásolja, hogy a szóban forgó gazdálkodó szervezet milyen tevékenységi körben és milyen piaci viszonyok között működik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

„Gyenge” jelzés. Rosszul strukturált információ, amelynek több interpretációs lehetősége van. Magában foglal olyan bizonytalanságot, amelynek felismerése stratégiai jelentőségű, ezért ezt az információt megfelelően kell feldolgozni és értékelni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ideiglenes tőkejuttató (hitelező). Meghatározott idő letelte után elvárják a vállalkozásoknak adott pénzügyi források visszafizetését, kamatokkal együtt. Az ideiglenes tőke formájában megvalósuló tőkejuttatás történhet hosszú távon kötvénnyel, de lehetséges közép- és rövid távon is, banki kölcsönnel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Inszolvens vállalat. A vállalat a fizetésképtelenség vagy az eladósodottság állapotában van. Ennek következményeként kötelezettségeit már nem képes, nem tudja fizetni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jövedelmi válság. Amikor a vállalat üzleti forgalma jelentősen csökken, jövedelmezősége radikálisan romlik, és nincs anyagi erő az innováció megindítására. A közeli célok elérése közvetlen veszélybe kerül.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kezelhető akut válságfázis. A válságjelek egyértelműen felismerhetők, jelen vannak a vállalati gazdálkodás folyamatában, és több funkcionális területen is érezhető a hatásuk. A termelési problémák gyakoribbá és súlyosabbá válnak. Az anyagellátási zavarok miatt ismétlődő teljesítési késedelem következményeit is viselni kell (a kötbérek emelkednek). Egyre több a vevői panasz a termék vagy a szolgáltatás minőségére. A fentiek miatt megkezdődik a vevők elpártolása. A pénzügyi egyensúly nagyon labilissá válik. A beavatkozás alapvető célja a válság menedzselése oly módon, hogy a válság ne váljon kezelhetetlenné, visszafordíthatatlanná. A bankokkal a hitelek átütemezéséről kell tárgyalni. A termelés finanszírozásának egyik alapvető törekvése, hogy a vevői előlegből fedezzék a költségeket, illetve annak minél nagyobb részét. A társadalombiztosítással és az államháztartással kapcsolatos kötelezettségek felhalmozódnak. A sikertelenség, a frusztráció miatt a legjobb szakemberek elvándorlása is megkezdődik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kezelhetetlen akut válságfázis. A válság jelei nem lehetséges tünetekként, hanem mint bizonyítékok minden kétséget kizáróan megjelennek a vállalati kimutatásokban. Gyakorivá válik a minőségi problémák előfordulása, a hibás áruk visszaszállítása és az újragyártás. Az alapanyag-ellátás zavarai miatt nem lehet biztosítani a termelés kívánt hatékonyságát. Az értékesítési terv számai tarthatatlanok. A szállítók csak azonnali készpénzfizetés ellenében, nagyon sokszor csak a már meglévő, régebbi tartozások egy részének kiegyenlítése esetén hajlandóak teljesíteni. A készpénzforgalom negatív egyenlege miatt a számlavezető banknál sorba állítják a beszedési megbízásokat. Annak érdekében, hogy a bank a beérkező pénzeket ne emelje le a számláról, előtérbe kerülnek a bankot megkerülő, kiiktató fizetési akciók. A bankban kétes kintlévőséggé minősítik a vállalat hiteleit. A fizetési késedelem, a nem fizetés miatt felszámított kamatos kamat következtében a hiteltartozások állománya egyre nagyobb ütemben növekszik. Az alkalmazottak nagy számban hagyják el a céget. A jó szakemberek tömeges elpártolása nyomán szakemberhiány alakulhat ki, amely tovább súlyosbítja az amúgy is nehéz helyzetet. Ennek a szakasznak az alapvető teendője a reorganizálás, a vállalat talpra állítása, sorsának rendezése. A vállalatot a felszámolás veszélye fenyegeti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Kiadás vs. költség vs. ráfordítás. Kiadás: a vállalatnál ténylegesen felmerült kifizetés, pénzeszköz-kiáramlás, amelynek következtében csökken a vállalkozás pénzkészlete. Költség: az adott tevékenység megvalósítása, vagyis a termékek előállítása és/vagy a szolgáltatások nyújtása érdekében felmerülő erőforrás-felhasználás pénzben kifejezett értéke. Ráfordítás: azok a befektetések, anyagi és nem anyagi javak bekerülési értéke, amelyeket a teljesítmények kibocsátása (értékesítése) érdekében felhasználtak, valamint az adott időszak tevékenységéhez kapcsolódó egyéb ráfordítások. A ráfordítás a kibocsátáshoz (értékesítéshez), vagyis az eredmény realizálásához kapcsolódik. Az eredménykimutatás összeállításakor minden költség ráfordítássá alakul át, és ott számolhatjuk el.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Konjunktúra. A gazdasági ciklus növekedési szakasza, amelyet a gazdasági teljesítmény (pl. Gross Domestic Product, GDP; bruttó hazai termék) növekedése fémjelez.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Korai figyelmeztető rendszerek (Earley Warning System, EWS; Frühwarnsystem). Feladata a potenciális válságra utaló „gyenge” jelek korai észlelése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Közvetlen vs. közvetett költségek. A közvetlen és a közvetett költségek adott költséghelyen (pl. raktár, üzemcsarnok stb.), a közvetlen költségek a költségviselővel (előállított/értékesített termékkel, szolgáltatásnyújtással) kapcsolatban merülnek fel.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Látens válságfázis. A válságfolyamatok rejtetten jelen vannak a vállalati működésben, de még nem manifesztálódnak. Lehetséges tünetek: nehézségek a vevőkapcsolatokban (fizetések késedelme, megrendelések gyakori visszavonása), a termelési mutatók – például a készletállomány, a piaci részesedés, a hatékonyság – negatív változásai, a korábbi évekhez hasonló eredmények megőrzéséhez könyvelési manőverek szükségesek. Az egyes elemek elszigeteltnek tűnnek, összefüggésük még nem egészen nyilvánvaló. Ebben a fázisban a szállítók, a vevők és a bankok is meggyőzhetők arról, hogy átmeneti zavarokról van szó.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Leveraged BuyOut (LBO). Egy cég vagy a cég egy részének felvásárlása idegen tőkével.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Likviditási válság. Rövid távon, esetleg azonnal érezteti a hatását oly módon, hogy a vállalat léte is kockán foroghat. Az esedékes fizetési kötelezettségek teljesítésének zavara.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Management BuyOut (MBO, menedzsmentbe való bevásárlás). A kockázati tőke támogatásával új külső menedzsment kerül irányítói pozícióba.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Működési eredmény vs. fedezet. Ha az összes bevételből levonjuk a működési költségeket, akkor megkapjuk a működési eredményt. Ha kizárólag a termelési volumen vagy a szolgáltatásnyújtás arányában változó működési költségeket vonjuk le, akkor a fedezetet kapjuk meg. (A fedezet másképpen a termelési volumentől, illetve a szolgáltatásnyújtástól független, fix működési költség és a működési eredmény összege.)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nem biztosított hitelező. Az adós cégnek (üzleti partnernek) fedezetbiztosíték (zálogjog, kezességvállalás, banki garancia stb.) nélkül nyújt finanszírozási forrást. Ha az adós nem fizeti a tartozását, akkor a fedezett-biztosított vagyontárgyak kiadásával nem képes, nem tudja érvényesíteni az igényét.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Operatív reorganizációs tervezés. Kizárólag a rövid távú szempontokra irányul, csupán a reorganizációs fázist vagy annak egy részét öleli fel. Nem érinti szükségszerűen a vállalkozás egészét, hanem gyakran csak a vállalkozás részterületeire (részfunkcióira) vonatkozó döntéseket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Operatív válság. Rövid távon fenyegeti a vállalati létet. Gyors beavatkozást igényel, mert ennek elmaradása esetén rövid idő alatt megsemmisülhet a cég. Oka lehet az elkényelmesedés. A jó eredmények elaltatják, túl magabiztossá teszik a menedzsereket, így nem figyelnek a gyenge válságjelekre.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Összeolvadás. Az egyesülő gazdasági társaságok megszűnnek, és vagyonuk az átalakulással létrejövő új gazdasági társaságra, mint jogutódra száll át.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Potenciális válságfázis. Még nincsen kialakult válság, de létrejöttének feltételei jelen vannak. Ilyen tényezők például a nem megfelelő szerződéses partner választása; a nem megfelelő fizetési mód alkalmazása, a bankgarancia és/vagy a fedezetigazolás elhanyagolása, a biztosító kihagyása, a késedelmes fizetés esetére vonatkozó jogi garanciák kihagyása a szerződésből a vevőkapcsolatok menedzselése során; a saját fizetési kötelezettségek teljesítésének elhanyagolása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Preventív turnaround. Magában foglalja a hosszabb időszakra (néhány évre) szóló, főként stratégiai jellegű elemzéseket, az új, erős pontok és pozíciók kialakítását, a pénzügyi ellenőrzés megerősítését (kontrolling bevezetésével) és a vezetésben történő esetleges változtatásokat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Preventív válságmenedzselés. Nemcsak kezdődő válsághoz, hanem normál üzletmenethez is kapcsolódik. Alapvető célja a vállalat megtartása az adott kedvező piaci helyzetben, a válságjelenségek felbukkanásának lehetőségét minimálisra csökkentve. Ennek során a vállalat – figyelmeztető rendszerek alkalmazásával – igyekszik előre jelezni, érzékelni a válságjeleket. Intézkedéseket tesz a várható problémák megelőzésére, ezzel megakadályozza a válság kifejlődését. Eszközei a megelőző, előre óvó-védő, vagyis az úgynevezett profilaktikus technikák: jövőkutatás, futurológia, korai figyelmeztető rendszer, trendszámítás és -elemzés.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Projektelvetés. Bizonyos előre nem látható problémák következtében valamilyen jövőbeni időpontban jövedelmezőbb lehet elvetni, mint tovább működtetni egy adott projektet – annak ellenére, hogy gazdasági élettartama nem ér véget. Ez az eset akkor áll fenn, ha például a projekt költsége/haszna az élettartam során változik, vagy amikor egy eszköz piaci értéke az élettartam során várhatóan nagyobb arányban növekszik, mint az annak vállalati használatából származó pénzáram. Ha figyelembe vesszük ezt a lehetőséget a döntési folyamatban, ezzel növelhetjük a projekt várható nettó jelenértékét, és csökkenthetjük megtérülésének szórását.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Quick take off (gyors felszállás). Olyan fordulatkezelési eszköz, amikor a válság teljes, a vállalat egészére kiterjed, a megszűnés veszélye jelen van. (A vállalati működés verseny- és háttérkörnyezetében növekedés tapasztalható.) Új vezető, csúcsmenedzser a válság kezelője. Nem maradhat fenn a bizalom az iránt a felső vezető iránt, akinek az irányításával válságba jutott a cég. A válságmenedzser általában egy új és általa jól ismert szakemberekből álló vezetői csoport bevonásával dolgozik. Alapkövetelmény az időtényező figyelembevétele: gyors kilábalás, kisebb veszteség. Ebben az esetben általában az egész menedzsmentet le kell váltani, és a válságmenedzselés az új felső vezetői team feladata lesz. A radikális vezetőségváltás után a vállalatnak új célokért, új szervezetben, új működési rendben kell leküzdenie mély válságát. A válság ugyanis már nem szigetelhető el, áthatja a vállalat egészét.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Reaktív turnaround. Az idő sürgetése és a válság kiterjedése miatt a gyors és nagy léptékű globális válságelemzés után azonnal cselekedni kell. Gyors átfutású (néhány hónapos) akcióterveket kell kidolgozni (vagyonértékesítés, a szervezet „karcsúsítása”, veszteséges tevékenységek felszámolása, létszámcsökkentés, telephelyek, üzletágak megszüntetése) a pénzügyi egyensúly, a fizetőképesség megőrzése érdekében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Reaktív válságmenedzselés. A már tartósan ható válság elhárítására, megszüntetésére irányul. Középpontjában az időnyerés áll, amelynek célja mielőbb megteremteni a később eredményt hozó intézkedések feltételeit.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Recesszió. A gazdasági konjunktúra visszaesése, hanyatlása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Reorganizáció. A csődeljárásnak az a szakasza, amely a hitelezői gyűlésen hozott döntés bírósági jóváhagyásával indul. Feladata az adós és a hitelezők között kötött, bíróság által jóváhagyott megállapodás alapján az adós gazdálkodó szervezet fizetésképtelenségi helyzetének megszüntetése és az adós működőképességének helyreállítása válságkezeléssel, a hitelezői igények részben vagy egészben történő kifizetése érdekében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Reorganizáció vs. szerkezetátalakítás. A szerkezetátalakítás egy olyan formális eljárás, amelynek célja a pénzügyi vagy gazdasági problémákkal küzdő vállalkozás rehabilitációja pénzügyi intézkedésekkel, amelyeket működési változások kísérnek. A szerkezetátalakítás az adós üzleti tevékenységének átalakítását célzó intézkedéseket jelenti, amelyek magukban foglalják az adós eszközei és kötelezettségei összetételének, feltételeinek vagy szerkezetének, az adós fizetésképtelensége bármely más részének megváltoztatását. Például eszközök vagy üzletrészek értékesítése, de akár az üzletág folyamatosan működő vállalkozásként történő értékesítése, valamint minden szükséges működési tevékenység megváltoz(tat)ása vagy ezek kombinációja. A működési átszervezés magában foglalja az áruk vagy az egész üzlet „folyamatos vállalkozásként” történő értékesítését, mivel magában foglalhatja a nem termelő gépek eladását is, a munkaerő változásával együtt. A pénzügyi szerkezetátalakítás magában foglalja az adósság kezelését az adósság elhalasztásával, törlésével, új finanszírozási forrás megszerzésével és az adósság részvényre váltásával, vagyis nem jelent mást, mint a társaság tőkeszerkezetének megváltoztatását. Mind az átszervezés, mind pedig az átstrukturálás célja a vállalat rehabilitációja annak érdekében, hogy a munkahelyek megőrzése mellett folytathassa tevékenységét. A hangsúly az üzlet vagy vállalkozás megmentésén van. A szerkezetátalakítási és a reorganizációs eljárás lényegében azonos célokat szolgál, lényegében azonos intézkedésekkel. Az alapvető különbséget az jelenti, hogy az egyes eljárásokat milyen körülmények között alkalmazzák: a szerkezetátalakítási eljárás azt feltételezi, hogy az adós nem fizetésképtelen, csupán nehéz helyzetben van, ezért nagyobb esélye van a rehabilitációra, míg a reorganizáció esetében az adós már fizetésképtelen. A reorganizáció egy teljesen formális és kollektív eljárás, míg a társaság szerkezetátalakítása teljes egészében peren kívül vagy minimális jogi beavatkozással és az összes hitelező részvétele nélkül is végrehajtható.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Reorganizációs terv. Az adós és a hitelezők között a reorganizáció lefolytatása érdekében kidolgozott terv.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Reorganizációs turnaround. A vállalati válságterület körülhatárolásával és részletes elemzésekkel kirajzolódnak a viszonylag rövid távú (egy-két éves) projektek, amelyek erős ellenőrzés mellett megvalósítva felszámolhatják a válságjelenségeket. A projektek vonatkozhatnak a szervezet egyszerűsítésére, decentralizációjára, a marketing javítására, a menedzsment átszervezésére stb.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

ROA (Return on Assets) vs. ROI (Return on Investments). A ROA az eszközarányos megtérülési ráta, amely az összes eszközzel elért adózott eredmény nagyságát mutatja. Ezzel szemben a ROI kizárólag az összes befektetéssel (befektetett eszközökkel) elért adózott nyereséget mutatja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Soft landing (sima leszállás). Akkor alkalmazható turnaround menedzselési eszköz, amikor a vállalatnál még elszigetelhető a válság, vagyis amikor még nem szembesül a megszűnés veszélyével. A válságkezelést egy szakmailag alkalmas funkcionális vezetőre vagy projektmenedzserre bízzák. A megoldással megbízott válságmenedzser és stábja voltaképpen teljhatalmat kap, miközben a vállalat nagyobb része a korábban kitűzött célokért, a korábban kialakított szervezetben és működési rendben tevékenykedik, a korábbi vállalatvezetés irányításával. A válsághelyzet megoldásának utolsó lépéseként a válságmenedzser mintegy beilleszti, integrálja a korábbi válságterületet a vállalat egészének szervezetébe, működési rendjébe, és ezzel megszűnik a megbízatása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Stratégiai reorganizációs tervezés. A válságba jutott vállalkozás hozamerejének helyreállításához és tartós biztosításához szükséges, hosszú távon ható, a vállalati működés egészére kiterjedő és a létező potenciálok esetleges megváltoztatására irányuló intézkedések összessége. Súlypontjai: a reorganizációt érintő üzleti tér tervezése, egy észszerű jogi struktúra, illetve szervezeti felépítés tervezése és a vállalkozás vezetési erejének tervezése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Stratégiai tőkekivonás. A jövőbeni fejlesztést állítja előtérbe, és ennek megfelelő sikerpotenciálra kíván szert tenni, ami a vállalat értéknövekedését szolgálja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Stratégiai válság. Két fő tényezőre vezethető vissza:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  1. a vállalat stratégiája nem felel meg a környezeti feltételeknek;
  2. a szervezet belső jellemzői nem teszik lehetővé a stratégia megvalósítását, mivel a vállalati vezetők nem ismerik fel a távolabbi jövőt alakító feltételeket, a változ(tat)ási tendenciákat, a lehetőségeket és a fenyegetéseket. Ugyanaz a menedzseri magatartás mindkét válságtípus kialakulását előidézheti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

SV (Shareholder Value) fókuszálás vs. vevőorientáció. A két leggyakrabban emlegetett stratégiai vállalati cél. Az első pillanatban mindkét célelérést különállónak tekinthetjük, mert teljesen eltérő módon mérhetjük őket. Az SV-t az nyrt. esetében egyszerűen a részvények tőzsdei árfolyamának alakulásával vagy az adósság piaci értékével csökkentett vállalati érték nagyságával mérhetjük. Ezzel szemben a vevői igények orientációja olyan célkitűzés, amelynek operacionális mérése nehézségekkel terhelt. A különböző mérési módok ellenére egyáltalán nincsen verseny az SV maximalizálása és a vevői igények legjobb teljesítésének két formális célja között, sőt inkább harmónia van köztük. A két vállalati cél között fennálló komplementaritás azon az elfogadható érvelésen alapul, hogy a vevői igények minél kedvezőbb kielégítése magasabb értékesítési árbevételt eredményez, ami végül is visszatükröződik az SV növekedésében. Tulajdonképpen az SV-emelkedés realizálásának egyik eszköze a konzekvens fókuszálás a vevői igényekre. Fordítva viszont nem fogadhatjuk el az érvelést. Az SV növekedéséből nem következik a fogyasztói igények minél magasabb szintű kielégítése. Amennyiben számszerűsítjük a vevői igények növelésével járó befektetés hatásait, úgy a várható értékesítésből származó pénzáramot csökkentik azok a pótlólagos befektetési kiadások, amelyeket éppen a megerősített vevőorientáció okoz: speciális ügyfélszolgálat és jobb minőségű anyagok alkalmazása. Ebből az következik, hogy csökken a jövedelmezőség, ami az SV alakulására is negatívan hat. Mivel a pótlólagos bevételeket meghaladó pótlólagos ráfordítások csökkenő határhasznot eredményeznek, meg tudjuk határozni a vevői igények teljesítésének optimális mértékét. Ha ennél a mértéknél magasabbak a vevői igények, akkor az SV csökken. Ez alapján a két vállalati cél konfliktusban áll egymással.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Szanálás. Olyan állami támogatás, amely átmeneti védelmet és tartós feltételekhez kötött stabilitást biztosít. A szanálás összekapcsolódik alkalmazkodási programokkal, az alacsony hatékonyságot okozó tényezők felszámolásával. A vállalat csődjének elhárítására irányuló pénzügyi, teljesítménygazdasági, jogi és szervezési intézkedések összessége, amely az (időtartamra vonatkoztatott) fizetésképtelenség és hozamhelyzet hanyatlásának elkerülését szolgálja. Ezeknek az intézkedéseknek az összességét szanálásnak nevezzük. Következésképpen a reorganizációs folyamat a szanálás egyik kifejeződési formája. A vállalatot nem érdemes szanálni akkor, ha nem segíthető újra jövedelmezőséghez, vagy az eredetileg fennálló jövedelmezőség nem állítható helyre. Ebben az esetben a csőd vagy a felszámolás előnyt élvez a lassú agóniával szemben.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Szerkezetátalakítás. Az adós pénzügyi egyensúlyának helyreállítását célzó intézkedések, amelyek magukban foglalják az adós eszközei és kötelezettségei, illetve tőkestruktúrája bármely más része összetételének, feltételeinek vagy szerkezetének megváltoztatását, így például az adós vagyontárgyainak vagy a vagyontárgyak egyes részeinek értékesítését, az adósban fennálló részesedés értékesítését – ideértve azt is, ha az adós működő vállalkozásként kerül értékesítésre –, valamint minden egyéb szükséges működésbeli változtatást vagy ezeknek az elemeknek a kombinációját. Egy uniós irányelvet a magyar jogba átültetve lehetővé teszi, hogy a pénzügyi nehézségekkel küzdő, de nem fizetésképtelen jogi személy vállalkozások szerkezetátalakítás révén elkerüljék a fizetésképtelenné válást és a csődhelyzetet.1

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Taktikai tőkekivonás. Célja a likviditási szűk keresztmetszetek megszüntetése.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Társadalmi felelősségvállalás (Corporate Social Responsibility, CSR). Tág és dialektikus fogalom (az SD-hez hasonlóan). A legáltalánosabb értelemben a CSR az üzleti élet társadalomban betöltött szerepével foglalkozik. Alaptétele szerint a vállalati vezetőknek etikai kötelességük figyelembe venni a társadalom szükségleteit, és nem csupán a tulajdonosok vagy saját érdekeik érdekében cselekedni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tőkekiváltás. A kockázatitőke-társaság egy másik kockázati finanszírozótól vásárolja meg a cég részvényeit. Rendszerint vagy szakosodott kockázati tőkéről van szó, vagy lejárt tőkealaptól veszi át.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tőkekivonás. A vállalati teljes struktúra még működő részeinek szabad akaratból (nem hivatalos felszólításra) történő kivonása végérvényes megszüntetéssel vagy értékesítéssel, amely a tulajdonrészek csökkenését vonja maga után. A szóban forgó vállalati egység számára olyan alternatívákat lehet átgondolni a további létezés érdekében, mint például új termék kifejlesztése, létező termék továbbfejlesztése, új piacra való behatolás létező termékkel stb. Az értékesítés alternatívája (például melyik időpontban, a teljes egység vagy egy részének értékesítése, Management BuyOut vagy Leveraged BuyOut stb.) mellett felmerül a megszüntetési alternatíva (például melyik időpontban, a teljesítmény fenntartásával vagy nem stb.). Természetesen további létezés/értékesítés/megszüntetés kombinációkat is lehet képezni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tőkeköltség. A vállalkozás által igénybe vett tőke költsége. Kölcsöntőke esetén ez a szerződésben rögzített kamat, részvénytőke esetén – a részvényfajtától függően – pedig a fix vagy bizonytalan osztalék nagysága. A projektanalízisben használatos tőkeköltség az a (minimális) megtérülési követelmény, amelyet a beruházó feltétlenül elvár, hiszen mind az ideiglenes tőkejuttatók, mind a sajáttőke-juttatók igényeit ki kell elégíteni. Ez egyrészt a tőkét igénybe vevő szempontjából azt jelenti, hogy a beruházás megtérülési rátája nem lehet alacsonyabb a felhasznált tőke költségénél. Másrészt a tőkeköltség, amely a tőke haszonáldozati költségeként (opportunity cost) fogható fel, azt követeli meg a befektetőtől, hogy annyi többletprofitot érjen el, amennyit máshol ugyanennek a tőkeadagnak a befektetésével érne el.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tőkestruktúra. A társaság tartós forrásokkal történő finanszírozását jelenti, amelyet a hosszú lejáratú adósság, a törzs-, az elsőbbségi, a dolgozói, a kamatozó és a visszaváltható részvény reprezentál, és amelyből kizárjuk a rövid lejáratú tartozásokat. Ennek alapján a vállalati tőkestruktúra a finanszírozási struktúra részét képezi.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Tulajdonosi (saját tőke) arány. Ezt a hányadost a hitelezők azért vizsgálják, mert ebből kiderül, hogy a tulajdonosok mekkora részt vállalnak az üzlet teljes kockázatából. Azt, hogy pangás esetén is kitart-e a tulajdonos a vállalkozás mellett, nagyban befolyásolja befektetett pénzének nagysága. Ha az összes tőkének csak egy kis része a sajátja, akkor nagy a kísértés a süllyedő hajó elhagyására.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Turnaround. A kifejezést többféleképpen fordíthatjuk magyarra: fordulat, trendforduló, megfordítás, irányváltás; főként különböző válságstációkban használjuk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Turnaround (megfordító) finanszírozás. A kockázati tőke társasági tulajdonrészt vásárol, vagy tőkét emel olyan cégben, amely üzleti nehézségekkel küzd. A cél a vállalat jövedelmezőségének helyreállítása.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Turnaround menedzselés. Célja a hanyatlás tendenciájának megfordítása, a kudarcspirál megállítása a fellendülés érdekében. Egyelőre még kisebb válsághelyzetekről van szó, amelyek elszigetelhetők a vállalaton belül. (Ez az úgynevezett soft landing megoldás.) A válság kibontakozását elháríthatjuk, a vállalati működést még időben jó irányba fordíthatjuk. Ebben a szituációban jellemző a rendszertelenül fellépő likviditási szűk keresztmetszet, de közvetlenül még nem észlelhető a csődhelyzet veszélye.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Új finanszírozás. Meglévő vagy új hitelező által a szerkezetátalakítási terv végrehajtásához biztosított és a szerkezetátalakítási tervben szereplő bármilyen új pénzügyi támogatás.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalat vs. vállalkozás. Jogi értelemben a vállalat csak a vállalkozások egyik lehetséges formája, az üzemgazdaságtanban viszont a vállalat egy átfogó kategória, amely megkülönböztetés nélkül magában foglalja a vállalkozások céljait szolgáló különböző szervezeti formákat. Ezek szerint a vállalkozás gazdasági jellegű tevékenység folytatása. Bővebben: a vállalkozás gazdasági jellegű – nyereség- és vagyonszerzés céljából, üzletszerűen, ellenérték fejében történő, piaci kereslet kielégítésére irányuló termelő, szolgáltató vagy kereskedő – tevékenység folytatása. A vállalat a vállalkozás szervezeti kerete. A vállalat viszonylag állandó szervezeti keretet biztosít a gazdasági tevékenységeknek, belső struktúrája valamilyen munkamegosztás alapján alakul ki. Egyének munkahelye, munkavégzés helyszíne is. Gazdasági erőt képvisel, és számos külső érdekelttel tart fenn kapcsolatokat, ezért a vállalaton kívüli körülmények alakításában is felelősséget visel. Amennyiben az utóbbi felfogás mellett maradunk, úgy is fogalmazhatunk, hogy a vállalat a szervezeti formát (például a funkcionális, divizionális vagy holdingfelépítést), míg a vállalkozás a vállalat mint szervezeti forma működtetését jelenti.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati csőd. Egy fizetésképtelen és/vagy eladósodott vállalkozás esetében olyan helyzetet jelent, amikor az adós és hitelezői a bíróság által kirendelt vagyonfelügyelővel próbálják átütemezni az adósságokat és helyreállítani a fizetőképességet a fizetési moratórium alatt, az adós és a hitelezők között a hitelezői gyűlésen létrejött, az eljárás befejezésére irányuló hitelezői többségi megállapodás keretében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati életpálya. A vállalati életút egy felfelé és egy lefelé ívelő szakaszból áll (hiányzik a ciklikusság).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati elszámoltathatóság (Corporate Accountability Theory, CAT). Az a jogi vagy etikai felelősség, hogy a vállalat vezetése számot adjon azokról a tevékenységekről, amelyekért felelősséget vállal.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati érték vs. tulajdonosi érték (Shareholder Value, SV). A vállalat értéke nem más, mint a jövőbeli pénzáramok diszkontált értékeinek összege. Az SV-számítás keretében a saját tőke értékét szeretnénk meghatározni, ezért az adósság piaci értékét le kell vonni a teljes vállalati értékből.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati fenntarthatóság (Corporate Sustainability, CS). Egy új és fejlődő vállalatirányítási paradigma. A hagyományos növekedési és profitmaximalizálási modell alternatívája. A vállalati fenntarthatóság elve is felismeri, hogy a vállalati növekedés és a jövedelmezőség fontos, ugyanakkor megköveteli a vállalattól a társadalmi célok elérését is, különösen azokat, amelyek a fenntartható fejlődéssel kapcsolatosak: környezetvédelem, társadalmi igazságosság és méltányosság, valamint gazdasági fejlődés. A vállalati fenntarthatóság fogalma négy másik fogalomból kölcsönöz elemeket: fenntartható fejlődés (Sustainable Development, SD); társadalmi felelősségvállalás (Corporate Social Responsibitiy, CSR); érintettek elmélete (Stakeholder Theory, ST); vállalati elszámoltathatóság (Corporate Accountabilty Theory, CAT).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati fenntartható növekedés (Sustainable Growth of Corporate, SG). A cég tőkeáttételének változtatása és növelése nélkül képes árbevételt növelni.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati fenntartható növekedési ráta (Sustainable Growth Rate, SGR). Az értékesítési árbevétel maximális növekedési rátája, amelynél a cég tőkeáttétele változatlan marad. Tehát csupán annyi külső forrásbevonást feltételez, amennyi változatlanul hagyja az aktuális tőkeszerkezetet.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati fúzió. Két, korábban független vállalat egyesül, pontosabban közös irányítás alá kerül. Megkülönböztetjük az összeolvadást és a beolvadást.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati növekedés. A vállalati működésnek az a szakasza, amely megjeleníti a vállalati adottságok és a környezetből származó lehetőségek sikeres kombinálását, és amelyet egyúttal a teljesítmény (értékesítési nettó árbevétel, foglalkoztatottak létszáma, termelési volumen, adózott eredmény stb.) növekedése jelez. „A növekedés több, mint csupán expanzió. A növekedés sokszor a vállalat relatív helyzetének javulását jelenti a részpiacon vagy az összes piacon. Ebből következik, hogy egy üzleti vállalkozást csak akkor mondhatunk növekedőnek, ha növekedése meghaladja az üzletági átlagot.” (Katits, 2002, 183)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati reorganizáció. Egy csődben lévő vagy csőddel fenyegetett vállalatot újra rendbe hoznak pénzügyi, adósságrendező, szervezeti és személyi intézkedésekkel, átalakításokkal és beavatkozásokkal annak érdekében, hogy az átalakított vállalat szolid tőkebázissal részt vehessen a gazdasági életben, és újra visszanyerhesse hozamerejét. Tehát a reorganizációs eljárás célja az adósságrendezés és a vállalat rehabilitációja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati stabilitás. A vállalati tevékenység normális mederben folyik, a vállalat piaci helyzete stabil, realizálja az ágazatában szokásos nyereséget, esetleg annál is többet. A cég szilárd lábakon áll, vagyis a „Kifújhatod magad, és most már hátradőlhetsz!” szlogen érvényesül.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati stabilizálás. Nincsen megállás, mindig fejlődni, figyelni, javítani, reagálni kell. A verseny nagy, a világ változik, és az emberek is változnak. Az a termék, szolgáltatás, amelyik tegnap sláger volt, napjainkban elavul, ha ellustulunk. A vállalkozásnak ekkor már bejáratott, magas szintű termelési, szolgáltatási, értékesítési struktúrája van, stabil piaci pozícióval rendelkezik, kialakult kapcsolatrendszere, gyártási/szolgáltatási tapasztalata van (know-how), és megbízhatóan, jövedelmezően működik. A menedzser feladata már nem az építkezés, hanem a bejáratott üzletmenet stabil fenntartása, annak biztosítása, hogy mindez így is maradjon. Ehhez a kulcs az éberség.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati válság vs. csőd. A vállalati válságnak, a hanyatlásnak több külső jele van: lanyha piaci aktivitás és műszaki teljesítmény (megtorpanás és lanyhulás), tartalékok felélése és pazarlása (vegetálás), piaci zavar gyors műszaki megújulású, kompetitív területeken (konjunkturális válság), termékszerkezet és technológia elavulása (strukturális válság), ami csődbe is torkollhat. („Nem minden válság csőd, viszont minden csőd válság.”) A vállalati válságnak két fázisa van: potenciális és kifejlett válság. A vállalati csőd a kifejlett válság szakaszába tartozik. Egy fizetésképtelen és/vagy eladósodott vállalkozás esetében olyan helyzetet jelent, amikor az adós és hitelezői a bíróság által kirendelt vagyonfelügyelővel próbálják átütemezni az adósságokat és helyreállítani a fizetőképességet a fizetési moratórium alatt az adós és a hitelezők között a hitelezői gyűlésen létrejött, az eljárás befejezésére irányuló hitelezői többségi megállapodás keretében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati válsághelyzet. A válsághelyzetnek több külső jele van:

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

    • lanyha piaci aktivitás és műszaki teljesítmény (megtorpanás és lanyhulás),
    • tartalékok felélése és pazarlása (vegetálás),
    • piaci zavar gyors műszaki megújulású, kompetitív területeken (konjunkturális válság),
    • termékszerkezet és technológia elavulása (strukturális válság),
    • ami csődbe is torkollhat. („Nem minden válság csőd, viszont minden csőd válság.”)

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Vállalati válságmenedzselés. Jól elhatárolható elméleti megállapodásokat és (főként) gyakorlatot, technikát foglal magában. Eszközöket ajánl és módszertani segítséget nyújt a válsághelyzetek megoldására. Három fő típusa: preventív, turnaround és kríziskezelő.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Válság jelzései (tünetei). Az úgynevezett indikátorok segítségével a válság azonosítható, illetve különböző fázisai nyomon követhetők. Az indikátorok a cég gazdasági helyzetének kvantitatív és kvalitatív aspektusain keresztül minden információ további vizsgálatának alakulásában kirajzolódnak (statikus és dinamikus szempontból). Az indikátorok között alapjában véve „tényezőket” és „jeleket” különböztethetünk meg: a tényező-indikátorok egyértelmű információs tartalmat hordoznak, amelyek biztos jelzései a gazdasági helyzetnek. A jelzés-indikátorok abban különböznek tőlük, hogy homályos információtartalmúak, ami a bizonytalanság (és a kockázat) kifejezése. A jelzéseken belül megkülönböztethetjük az úgynevezett „erős” és „gyenge” jelzéseket.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Válság okai. A vállalati válságot előidéző belső és külső tényezők együttese.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Végelszámolás. Jogutód nélküli megszűnést jelent (mint a felszámolás esetében) akkor, ha a cég teljesíteni tudja a tartozásait, azaz fizetőképes.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Végelszámolás vs. kényszertörlés. Végelszámolás: jogutód nélküli megszűnést jelent (mint a felszámolás esetében) akkor, ha a cég teljesíteni tudja a tartozásait, azaz fizetőképes. A kényszertörlési eljárás is a cég jogutód nélküli megszűnését eredményezi, de a végelszámolással és a felszámolási eljárással ellentétben a cég visszafordíthatatlan megszűnésére irányul, vagyis nem önkéntesen elhatározott megszűnési forma.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave